Erdoğan'ı protestoya linç girişimi!

Partisinin İzmir İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, iki kız tarafından protesto edildi. Protestoculara, AKP'liler ve polisin müdahalesi çok sert oldu.

09 Haziran 2012 Cumartesi, 13:40
Abone Ol google-news

Şanlıurfa'da partililer tarafından pankartlarla protesto edilen Başbakan Erdoğan'a bir protesto şoku da İzmir'den geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Halkapınar Spor Salonu'na gelip konuşma yapmaya başladığı sırada dinleyicilerin arasına oturan iki kız protesto gösterisi yaptı. AKP'liler ve Polis protestocu kızlara müdahale etti. Bazı partililerin ise protestocu kızlara şiddet uyguladığı görüldü.

Erdoğan'dan Demirel'e yanıt

Erdoğan, partisinin Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen İzmir 4. Olağan İl Kongresi'nde, hiç kimsenin kendi temsil ettiği kitleyi istismar ederek, korkutarak siyaset üretme hakkı olmadığını vurguladı.

''Türkiye'nin büyümesi ilerlemesi, kalkınması hep onlar tarafından engellendi''

Türkiye'de 1930 yılındaki demokrasiye geçiş denemesinin başarısızlığa uğradığını öner süren Erdoğan, ''Maalesef ömrü 3 ay sürdü ama değişim en fazla 16 yıl ertelenebildi. 1946'da Türkiye çok partili demokratik parlamenter rejime geçti ve bugünlere ulaştı ama bugünlere çok badireler atlatarak, çok engelleri aşarak ulaştı. Parlamenter sistem zaman zaman saldırıya uğradı, milli irade zaman zaman kesintiye uğratıldı. Bu ülkede maalesef bir başbakan iki bakanıyla birlikte idam edildi'' dedi.

Demokrasiye yönelik müdahalelerin aynı zamanda ekonomiye de ağır darbeler vurduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Bakıyorsunuz sayın Demirel ne diyor? '28 Şubat'ı sorgulayanlar birileri de gelir bir gün onu sorgular' yazık, yazık. Bu ülkede bir şeyler oluyor, bu ülkede artık 'yapanın yanına kar kalmayacak' diyor millet. Sizler bu tür tehditlerle atılan adımları ve onların sahiplerini ürkütemezsiniz. Biz hep söyledik, kefenimizle yola çıktık ve kefenimizle yol almaya devam edeceğiz. Bunu baştan itibaren söyledik. Türkiye'nin büyümesi ilerlemesi, kalkınması hep onlar tarafından engellendi ama artık o dönemde değiliz'' diye konuştu.

"Bizim için söz senettir"

Erdoğan, partisinin Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen İzmir 4. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 1 yıl önce, 4 Haziran'da İzmir'de muhteşem bir miting yaptıklarını ve 2023 için belirledikleri hedefler arasındaki 35 büyük ulaştırma projesini açıkladıklarını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, ''Yani önümüzdeki 11 yıl içinde bu adımlar atılacak. Biz söz verip, unutan partilerden değiliz. Biz seçim öncesi vaatler verip sandıklar kapanınca sözü unutulanlardan değiliz. Bizim için söz senettir. Bizim için söz namustur ve onun arkasında dururuz'' diye konuştu.

İzmir'i, 2023 yılına hazırlayacak projelerle dünya kenti, marka kent haline getireceklerini ifade eden Erdoğan, ''İzmir'i bu projelerle tarihte olduğu gibi Ege'nin ve Türkiye'nin sanayi, ticaret ve turizm kenti yapıyoruz. İzmir'de gençlerin, işsizin, yoksulun, esnafın, çiftçinin dertlerine çare olacak önemli bir süreci 12 Haziran'dan sonra başlattık. Bu süreci kararlılıkla devam ettiriyoruz'' dedi.

Projelerin son durumuyla ilgili bilgi veren Erdoğan, şöyle konuştu:
''İzmir şehir yenileme projeleri demiştik. İzmir'de kentsel yenileme projesi kapsamında Karşıyaka örnek köyde 808 konut, 32 derslikli lise, 32 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi ve spor salonu uygulamalarını tamamladık ve hak sahiplerine teslim ettik. Konak Uzundere'de 3 bin 80 konutluk uygulama başlatarak, tamamladık. Bu konutların 2 bin 688'i rekreasyon alanlarıyla birlikte İzmir'e kazandırılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devrediliyor. Teslim ettik.''

Şehir hastanelerinde çalışmaların süratle devam ettiğini dile getiren Erdoğan, 2 bin yataklı Bayraklı Şehir Hastanesi'nin yüksek planlama onayının çıktığını, projesinin yapıldığını, şu an ihale sürecinde olduğunu bildirdi. Erdoğan, bin 200 yataklı Tepecik mevkisindeki Güney Bölge Şehir Hastanesi'nin, Yüksek Planlama Kurulu onayının ardından proje ve ihale sürecinin başlayacağını belirtti.

''Bana kalkıp İzmir'i örnek veriyorsun''

Körfez geçişi projesinin çok önemli olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
''Geçen gün bir TV programında Ana Muhalefet Partisi'nin Genel Başkanı diyor ki 'Türkiye'de AK Parti'li belediyelerde siz hiç metro duydunuz mu? Hiç metro var mı?' Tabii şaşırdım, ben de şaşırdım. Niye biliyor musunuz? Niye doğru konuşmuyorsun, bana kalkıp İzmir'i örnek veriyorsun. İzmir'de bir defa hafif raylı sistem var ve bu hafif raylı sistemi de başaramadınız, yapamadınız ve bizden yardım istediniz. Biz de Ulaştırma Bakanlığımızı devreye koyduk. Ulaştırma Bakanlığımız vasıtasıyla şu anda bu raylı sistem yapılıyor. Metro görmek istiyorsan Sayın Kılıçdaroğlu gel de seni İstanbul metrosunda gezdirelim.''

Başbakan Erdoğan, metro sistemiyle İstanbul'un altını adeta tünellerle birbirine bağladıklarını söyledi. Bunu son ana kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığını ifade eden Erdoğan, ''Şimdi bundan sonraki süreçte İzmir'de nasıl birlikte yapma söz konusuysa, Ankara'da nasıl birlikte yapma süreci başladıysa aynı şekilde İstanbul'da da yine birlikte Ulaştırma Bakanlığımız onlarla bu işi yürütecek'' diye konuştu.

''İzmir ile ilgili brifing alması lazım''

''Doğru konuş, yalancının mumu yatsıya kadar yanar'' diyen Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği desteği İzmirlilerin bildiğini söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Hatta bir tanesinde zat-ı şahaneleriyle birlikte açılış da yaptık. Ulaştırma Bakanımız da vardı. Unuttun mu o günü. Ayıptır. Tabii oradaki gençler konuyu bilmiyor, ne olduğunu ne bittiğini bilmiyor. Tabii programı yöneten beyefendinin de bu işine geliyor. Çünkü bunların bir çoğu tezgahtar ama bu tezgahı AK Parti iktidarı yutmaz. Ziya Paşa'nın sözü var 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Biz eserlerimizle konuşuyoruz.''

Körfez geçişi projesi İZKARAY'da etüt proje çalışmalarının devam ettiğini bildiren Erdoğan, ''İZKARAY, İzmir Körfezi'nin iki yakasını tünel ve köprüyle birbirine bağlayacak. Böylece İzmir, çevre yolundan sonra çevre metrosuna da kavuşmuş olacak. İZKARAY'ın raylı sistem hattı yaklaşık 50 kilometre. Bundan haberin var mı Sayın Kılıçdaroğlu? Binali Bey, bir randevu al da kendisine bir brifing ver. İzmir ile ilgili bu konuda bir brifing alması lazım. Ayıp oluyor'' diye konuştu.

Körfez geçişinin ise tünel ve köprüyle olacağını belirten Erdoğan, geçişin raylı sistemle 5 dakika, araçla 8 dakika süreceğini söyledi.

İzmir kent merkezini, körfez geçiş projesiyle kuzeyinden gelecek transit trafikten arındırmış olacaklarına işaret eden Erdoğan, mevcut durumda 30-35 kilometre yol kat edilerek ulaşılan noktaya, 10 kilometrede varmanın mümkün olacağını bildirdi.

Konak Tüneli Projesi'nin temelini geçen yıl atarak çalışmalara başladıklarını anlatan Erdoğan, bu yıl içinde tünelin yüzde 60'ını tamamlayacaklarını belirtti.

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının birinci etabı, Konaklı-Afyonkarahisar kesiminin altyapı işlerinin yapım ihalesinin tamamlandığını ve yakında inşaatın başlayacağını ifade eden Erdoğan, ''İkinci etap Afyonkarahisar-Eşme kesiminde projelendirme çalışmaları devam ediyor. Temmuz ayı içinde inşallah ihalesini yapacağız. Üçüncü etap olan Eşme-Salihli-Manisa kesimi proje sürecinde. Manisa-İzmir kesiminin projesi hazırlanıyor. İnşallah bu yıl içinde yapım ihalesini de gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

İzmir'e hızlı tren garı

İzmir'e şehir mimarisine uygun, çevreci teknoloji kullanılarak yapılacak yeni hızlı tren garı inşasını yatırım programlarına aldıklarını dile getiren Erdoğan, Sabuncubeli Tüneli Projesi'ni 4 kilometresi çift tüp tünel olmak üzere toplam 8 kilometre uzunluğunda, iki geliş iki gidiş olarak planladıklarını söyledi.

Yol standartlarının iyileştirilmesi ve daha geniş kapsamlı bir güzergah oluşturmak için alternatif proje çalışmaları da başlattıklarını ifade eden Erdoğan, yap-işlet-devret modelli bu projenin çalışmalarının sürdürüğünü bildirdi.

Başbakan Erdoğan, 421 kilometre uzunluğundaki İzmir-İstanbul Otoyolu projesinin sözleşmesinin imzalandığını belirterek, proje tamamlandığında İzmir-İstanbul arasının 3-3,5 saate ineceğini kaydetti. Erdoğan, yapım çalışmalarının İzmir ve İstanbul'da eş zamanlı olarak devam ettiğini söyledi.

2023 hedefleri kapsamında İzmir-Ankara arasında 504 kilometre otoyol inşa ederek seyahat süresini 4 saate indireceklerini belirten Erdoğan, muhtelif İzmir metro projelerin yapımı için gerekli çalışmalara, Bakanlar Kurulu'nun değerlendirmesinin ardından başlayacaklarını kaydetti.

İzmir'deki liman projeleriyle ilgili bilgi veren Erdoğan, Kemalpaşa'da lojistik köyü kuracaklarını, 35 ulaşım projesiyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Bugün 40 ayrı yatırımın açılışını yapacaklarını belirten Erdoğan, ''Toplamda 732 milyon, eski rakamla 732 trilyon... Şimdi hemen dışarıda onun da açlıışını yapacağız. Biraz sonra açılışta bu eserlerimiz resmen hizmete alınmış olacak. İnşallah İzmir bu projelerle çok ama çok iyi daha bir hale geliyor'' dedi.

''EXPO 2020'yi kazandırmak için bütün mücadeleyi veriyoruz''

İzmir'e EXPO 2020'yi kazandırmak için bütün mücadeleyi verdiklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Başbakan olarak, Bakanlar Kurulu olarak, özel statü getirmek suretiyle çalışmalarımız sürüyor. Arkadaşlarımız, gerek bakan, milletvekili, valimiz, belediye başkanımız, hepsi, sivil toplum örgütleri ellerinden gelen çalışmaları yapıyorlar. İnşallah bu defa inanıyorum ki EXPO 2020 artık İzmir'e gelecek. Gittiğim bütün ülkelerde devlet başkanları, hükümet başkanları, hepsiyle bu konuları görüşüyorum. Konuşuyoruz, kendilerinden söz alıyoruz. İnşallah EXPO 2020'yi almamız halinde İzmir'e yapılacak yatırım neye ulaşacak biliyor musunuz? 30 milyar dolara ulaşacak. Böyle bir durum var. 2020'ye kadar yoğun bir hazırlık içine gireceğiz.''

Katılımcılardan, ''2020'ye hazır mıyız, 2014'e hazır mıyız'' sorularına ''evet'' yanıtını alan Erdoğan, ''O zaman ahdimizi yapalım'' diyerek spor salonundakileri ayağa kalkmaya davet etti. 

Görüntü: DHA