Erdoğan’ın atadığına inceleme

Erdoğan’ın atadığı Yargıtay’da üst düzey bir görevli hakkında ‘ankesörlü telefon soruşturması’ kapsamında FETÖ incelemesi başlatıldı. Muhakkik rapor hazırlayacak.

22 Ocak 2019 Salı, 22:20
Abone Ol google-news

 

Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu tarafından FETÖ’nün iletişim yöntemi olarak kullandığı “ankesörlü telefon soruşturmasına” takıldıkları iddiasıyla inceleme başlattığı üç Yargıtay üyesinin isimleri ortaya çıktı. Bu isimlerden birinin bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2016 yılında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda üst düzey göreve atanan H.A. olduğu öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “ankesörlü telefon” soruşturması Yargıtay’da deprem yarattı. FETÖ’nün iletişim yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefon aramalarına ilişkin soruşturma kapsamında üç Yargıtay üyesinin de adı çıktı. Başsavcılık bunun üzerine üç ismin dosyasını, yüksek yargıç olmaları gerekçesiyle görevsizlik kararıyla Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu, bunun üzerine üç üyeyle ilgili inceleme izni vererek, olayı soruşturması için Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Şakir Aktı’yı muhakkik olarak atadı. İncelemenin ardından muhakkik, bir rapor hazırlayacak ve 1. Başkanlık Kurulu’na gönderecek. Kurul, son soruşturma kararı verirse 3 isim Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda yargılanacak.

Bu üç ismin birinin 2016’da Erdoğan tarafından Yargıtay Başsavcılığı’nda üst düzey makama atanan H.A. olduğu öğrenildi. Haklarında inceleme başlatılan diğer iki kişi ise Yargıtay’da hukuk dairesi başkanı olarak görev yapan A.T. ile bir ceza dairesi üyesi M.İ.Y.  H.A., cemaat-hükümet ortaklığı döneminin HSYK’si tarafından Yargıtay üyeliğine atanan 160 kişi arasında yer alıyordu. 24 Şubat 2011 tarihinde Yargıtay Üyeliği’ne seçilen H.A., Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürürken Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen adaylar arasından, Erdoğan tarafından 2016’da bugünkü görevine atanmıştı.