Erdoğan'ın 'komploculuk' suçlamasına Bild'den yanıt geldi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir günlük Almanya ziyareti sırasında “Hoş gelmediniz, burada istenmiyorsunuz” başlığıyla bir açık mektup yayımlayan Bild gazetesinin yayın yönetmeni Kai Diekmann, iktidarın ve hükümet yanlısı medyanın ‘komploculuk’ suçlamasına yanıt verdi.

Yayınlanma: 27.05.2014 - 10:27
Abone Ol google-news

Radikal’den Ezgi Başaran’a konuşan Diekmann, bir komplonun içinde yer almadıklarını ancak Erdoan’ın tarzını ayrıştırıcı bulduklarını söyledi.

‘Dışarıda 50 bin, içeride 16 bin kişi vardı’

* Diekmann, komplo iddiaları konusunda şu yorumu yaptı: “Başbakan Erdoğan’ın bu komplo iddiasının dayanacağı hiç delil yok açıkçası. Konuşmasını yaptığı alanda ortalama 16 bin kişi varken, dışarıda neredeyse 50 bin kişilik bir protesto kalabalığı birikmişti. Bu kalabalık elbette ki Alman medyası tarafından yönetilmiyor. Başbakan Erdoğan tarafından, kendisine karşı komplo kurduğuna dair dolaylı biçimde eleştirilen Bild gazetesi mitingin canlı yayınını yaptı web sitesinden. Canlı yayın sırasında hiçbir yorum katılmadan tercüme yapıldı ki mümkün olan en geniş kitle Erdoğan’ın argümanlarını kendi ağzından duyabilsin.”

‘Batı basınını anlamamış’

* Almanya’nın en çok satan gazetesinin yayın yönetmeni, Erdoğan’ın Batı basınına yönelik algısını da, “Suçlamaları gösteriyor ki Başbakan Erdoğan’ın Batı medyasıyla ilgili temel bir yanlış anlaması var. Batı medyası manipüle edilip bir komplo düzenleyemeyecek kadar çeşitlilik arz eder” sözleriyle eleştirdi.

‘Türkler arasındaki algısı olumsuzlaşıyor’

* Diekmann, Almanya’taki Türkiyelilerin Erdoğan’a bakışında gözlemlediği değişimi de, “Erdoğan’ın sosyal medya mecralarıyla ilgili sözleri, ifade özgürlüğüne ket vuracak icraatları sosyal medya kullanan Almanya’daki genç Türkler tarafından çok eleştirildi. Erdoğan Twitter’i kapattığında Bild’de çalışan bir gazeteci yasağın nasıl kırılacağını Türkçe olarak bir video aracılığıyla anlatmış, bu video on binlerce kişi tarafından izlenmişti. Erdoğan ile ilgili genel algının negatif bir trend izlediği söylenebilir” sözleriyle aktardı.

O açık mektubu niçin yazdılar?

* Erdoğan’ın sert tepkisini çeken açık mektup konusundaysa Diekmann şunları söyledi: “Amacımız Erdoğan hükümetinin Türkiye-AB ilişkilerini dramatik olarak ileri götüren hukukun üstünlüğü, adil ve şeffaf bir hukuk sistemi, ifade ve toplantı özgürlüğü ve hesap verilebilirlik prensiplerine sırt çevirdiğine dair genel kanıyı anlatmaktı. Fakat o, muhalefete karşı acımasız tavrını sürdürdü, çok daha milliyetçi bir tonu vardı. Rakiplerini terörist olarak niteledi. Batı medyasını hükümetine karşı komplo düzenlemekle suçladı. Bild kimsenin fikrini açıklamasına engel olmayacağını ama Batı kamuoyu ile Türkiye arasında takoz koymak isteyenleri de sonuna kadar eleştireceğini.”

‘Koparılamayacak bir dostluk bağı var’

* Diekmann, iki ülkenin dost olduğunu da vurgulayarak, “Ne Türkiye Almanya’yı ne de Almanya Türkiye’yi kaybetmiş değil. Bizler 10 yıllardır kapı komşusu olmuşuz. Nordrhein-Westfalen’in madenlerinde omuz omuza, Frankfurt ve Münih’in plazalarında dip dibe çalışmışız. Türkler ve Almanlar arasında siyasetin koparamayacağı bir bağ var” dedi.

Ezgi Başaran'ın yazısını okumak için tıklayın


En Çok Okunan Haberler