Erdoğan’la görüşmede üçlü koltuğa oturtulan Leyen'in sözcüsünden açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün AB liderleriyle görüştüğü toplantıda, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in üçlü koltuğa oturtulmasının ardından AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, açıklamada bulundu.

07 Nisan 2021 Çarşamba, 15:44
Erdoğan’la görüşmede üçlü koltuğa oturtulan Leyen'in sözcüsünden açıklama
Abone Ol google-news

                                                   

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'le Beştepe’deki görüşmesinin yankıları sürüyor.

Toplantıda, von der Leyen’in kısa süreli ayakta kaldığı ve Çavuşoğlu’nun karşısında yer alan üçlü koltuğa oturduğuna ilişkin haberin Washington Post’ta yer almasının ardından Leyen’in sözcüsü açıklamada bulundu.

Reuters’ın aktardığına göre Eric Mamer, “Komisyon Başkanı açıkça bir şekilde şaşırdı. Von der Leyen’in de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Cumhurbaşkanı ile aynı şekilde oturmalıydı” dedi. Mamer ifadelerini, ‘Leyen, bu konuyu büyütmeme kararı aldı ve görüşmede İstanbul Sözleşmesi’ni gündeme getirdi’ şeklinde sürdürdü.

Reuters haberinde, “AB yürütme organının ilk kadın başkanı ve görüşmedeki tek kadın olan Leyen, şaşkın bir şekilde iç çekti. Erdoğan ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel daha önce hazırlanmış olan iki koltuğa oturdu” yorumunda bulundu.