Esir askerler için 6 yılda kim ne yaptı?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde Gara bölgesindeki operasyonu sırasında, 13 yurttaşın şehit olduğu açıklandı. Peki 6 yılda esir askerler için kim ne yaptı?

16 Şubat 2021 Salı, 17:21
Esir askerler için 6 yılda kim ne yaptı?
Abone Ol google-news

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde Gara bölgesindeki operasyonu sırasında 13 yurttaşın şehit olduğu açıklandı. Şehitlerin ise PKK tarafından yıllar önce alıkonulduğu ortaya çıkmıştı.

13 şehitten kimliği açıklananların arasında, asker ve polislerin yanı sıra iki de sivil bulunuyor. Öte yandan, PKK'ye yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı, 2015 yılında yayımladığı bir haberde, bu iki kişinin Milli İstihbarat Teşkilatı  (MİT) mensupları olduğunu iddia etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2017 yılında Al Monitor’e yaptığı açıklamada, PKK'nin iki MİT menbusunu kaçırdığı iddiasını doğrulamıştı. Çavuşoğlu, “Bizim bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok” demişti.

Öte yandan, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, PKK tarafından değişik tarihlerde evlatları kaçırılan ailelerle birlikte 2 Ekim 2017 tarihinde TBMM’de ortak basın toplantısı düzenlemişti.

ERDOĞAN “HEP BUNUN HESABINI YAPTIK” DEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün, Rize 7. Olağan AKP İl Kongresi'nde 13 şehit üzerine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Şehit edilen 13 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu kardeşlerimizin bir kısmı 5 yıl, bir kısmı 6 yıl bu teröristlerin ellerinde esirdi” diyen Erdoğan, “O günden bugüne kardeşlerimizi nasıl bu teröristlerin elinden kurtaracağız hep bunun hesabını yaptık, çok uğraştık” ifadelerini kullandı.

MHP'NİN MUHALEFETTEYKEN VERDİĞİ SORU ÖNERGELERİ ORTAYA ÇIKTI

Meclis arşivine bakıldığında ise konuyla ilgili verilen soru önergeleri ve iktidardan “Gelen” yanıtlar dikkat çekti. Önergelerde, şimdi Cumhur İttifakı'nda geçmişte ise muhalefet kanadında olan MHP'nin de yer aldığı görüldü. Konuyla ilgili MHP'den Cumhuriyet.com.tr'ye açıklama yapıldı.

İşte geçmişe dönüp bakıldığında karşılaşılan o soru önergelerinden çıkanlar:

Tarih 30 Kasım 2015: CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle “Terör örgütü tarafından alıkonulan güvenlik personeli ile sivil vatandaşlara ilişkin” soru önergesi verdi. Yanıt verilmedi.

İSMET BÜYÜKATAMAN: "HERHANGİ BİR GELİŞME OLMADI"

10 Aralık 2015:  MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman da Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle, “PKK terör örgütü tarafından kaçırılan kamu görevlilerine ilişkin” soru önergesi verdi. Yanıt verilmedi. Geçmişte verdiği soru önergesiyle ilgili Cumhuriyet.com.tr’ye konuşan Büyükataman, önergenin ardından bir dönüş alamadıklarını, devamında da herhangi bir gelişme olmadığını açıkladı.

25 Aralık 2015: CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “PKK terör örgütünün elinde rehin tutulduğu iddia edilen asker ve polislere ilişkin” soru önergesi verdi. Bu kez de dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan yanıt gelmedi.

11 Nisan 2016: MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “Terör örgütleri tarafından kaçırılan güvenlik güçleri ve vatandaşlara ilişkin” İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması için soru önergesi verdi. Efkan Ala yanıt vermedi.

SOYLU VE YILDIRIM'DAN YANIT GELMEDİ

2 Aralık 2016: CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Terör örgütleri tarafından kaçırılan asker, polis, korucu ve sivil vatandaşlara ilişkin” dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu. Bu kez de Binali Yıldırım’dan yanıt gelmedi.

12 Aralık 2016: Bir MHP'li vekil daha konuyu Meclis gündemine taşıdı. MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, “Bölücü terör örgütleri tarafından kaçırılan ya da rehin alınan bulunup bulunmadığına ilişkin” soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu soru önergesini yanıtlamadı. Atila Kaya, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın da yanıtlaması istemiyle de “TSK bünyesinde terör örgütleri tarafından kaçırılan ve rehin alınanlar var mıdır” diye soru önergesi verdi. Yıldırım yanıt vermedi.

30 Aralık 2016: CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, “PKK terör örgütü tarafından kaçırılan güvenlik görevlilerine ilişkin” soru önergesi verdi. Süleyman Soylu’dan yanıt gelmedi.

6 Temmuz 2017: CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Teröristlerce kaçırılan asker ve polislerin kurtarılması için Hükümetin yaptığı çalışmalar nelerdir” diye soru önergesi sundu. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım yanıt vermedi.

25 Eylül 2017: CHP’li vekil Murat Bakan bu kez dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin yanıtlaması için “Terör örgütleri tarafından kaçırılan polis ve askerlere ilişkin” soru önergesi verdi. Canikli de yanıtlamadı. Aynı soru önergesine Süleyman Soylu da yanıt vermedi.

HULUSİ AKAR BİR YIL SONRA YANITLADI

12 Aralık 2017: CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a kaçırılan askerleri sordu. Fakat Yıldırım yine yanıt vermedi.

13 Şubat 2018: CHP’li Murat Bakan, konuyu yeniden gündeme getirdi, soru önergesi verdi. Binali Yıldırım’dan yanıt gelmedi. Murat Bakan, Ekim 2018’de ise bir kez daha kaçırılan askerleri Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu, yanıt bir sene sonra geldi. Murat Bakan, Akar’ın şu yanıtı verdiğini açıkladı: “Terör örgütleriyle mücadeleye yönelik keşif, gözetleme ve operasyonel faaliyetler azim ve kararlılıkla devam etmektedir.”

Son olarak dün İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Gara’da şehit olan 13 Türk vatandaşını sordu. Çıray, “Mağarada bulduğunuz asker ve memur şehitlerimiz için neden 'sivil vatandaşlar' ifadesini kullandınız? Şu an PKK'nın elinde 'zorla alıkonan' vatandaşlarımız var mı? Varsa ne zaman kaçırıldılar ve kaç kişiler” dedi. 

Muhalefet yıllarca, kaçırılan askerleri gündeme getirip akıbetlerini sormuştu ancak AKP hükümetinin farklı yetkilileri konu hakkında sessiz kalmayı tercih etmişlerdi.