Eski İstanbul valisinden sonra eski emniyet müdürü Hüseyin Çapkın da gözaltına alındı

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, FETÖ soruşturması kapsamında İzmir Çeşme'de gözaltına alındı. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 5 Ağustos'ta tutuklanmıştı.

30 Ağustos 2016 Salı, 12:15
Abone Ol google-news
<video:593071>

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında eski İstanbul emniyet müdürü Hüseyin Çapkın Çeşme'de gözaltına alındı. 

FETÖ/PDY'nin mülkiye yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın için polisin büyük bir gizlilik içerisinde operasyon yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İsmail Uçar'ın koordinesinde, sürdürülen operasyonda, az sayıda polise gözaltı kararı emri verildi. Bunun üzerine görevlendirilen polis ekibinin araştırmasında Hüseyin Çapkın'ın, İzmir'in Çeşme İlçesi Sakız Koyu'ndaki evinin adresi belirlendi. Bu bilgi üzerine, görevlendirilen polis ekibi İstanbul'dan Çeşme'ye geldi. Sabah saat 05.30 sıralarında da operasyon yaptı. Evde ailesiyle birlikte bulunan Hüseyin Çapkın, hakkındaki savcılık kararının kendisine açıklanmasından sonra gözaltına alındı. Çapkın'ın, daha sonra sabah saat 08.00'de İstanbul'a götürüldüğü öğrenildi.

EVİ GEÇEN YIL SATIN ALMIŞ
Bu arada Hüseyin Çapkın'ın, gözaltına alındığı Sakız Koyu'ndaki villasını geçen yıl satın aldığı öğrenildi. Hüseyin Çapkın'ın yaz aylarında ailesiyle bu siteye gelip kaldığı komşularınca ifade edildi.
Bu arada site dışından görüntü alınmasına tepki gösteren site çalışanları, basın mensuplarıyla tartıştı.

BEŞ İLDE MÜDÜRLÜK YAPTI

Çapkın İstanbul dışında Adana, İzmir, Bursa, Gaziantep'te emniyet müdürüğü yapmıştı. 

Aynı soruşturma kapsamında Pendik Kaymakamı Osman Tunç, Mülkiye Müfettişleri Gürkan Polat ve Yılmaz Tunç da gözaltına alındı.

"19 MAÇTA ŞİKE VAR" DEMİŞTİ

Hüseyin Çapkın'ın emniyet müdürlüğü yaptığı dönemde yürütülen şike soruşturması ile ilgili "19 maçta şike var" açıklaması yapılmıştı.

"HÜSEYİN ÇAPKIN NEREDE?"

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 24 Ağustos'ta  NTV'de 3 Temmuz süreci ile ilgili açıklama yapmış ve "Dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın için kimse bir işlem yapmayacak mı?" diye sormuştu. Yıldırım, "Evlerden aldılar. Şike, teşvik dediler. Dinlemeler yapıldığında şike ve teşvik suç değildi. Dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın için kimse bir işlem yapmayacak mı. 19 maç şike olduğunu söylediler" demişti.

ESKİ İSTANBUL VALİSİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU TUTUKLANDI

Soruşturmayı yürüten İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Mehmet Şenay Baygın'ın talimatı üzerine geçtiğimiz günlerde Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vali yardımcısı Haluk Nadir, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Kadıköy Kaymakamı Bilal Kurubal, Yusuf Yavaşcan, Abdülkadir Demir, Fatih Şahin, Necmettin Kallan, Nurullah Çakır, Ahmet Aydın, gözaltına alınmıştı. Savcılıkça "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan sevk edildikleri şüphelilerin tamamı, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdi.

VALİ MUTLU, ÇAPKIN'I İŞARET ETMİŞTİ

Tutuklanan İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7 Şubat 2012 tarihinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılması ve bu olay ardından bazı müdürlerin görev yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili verdiği ifadesinde bir soru üzerine, "Ben emniyet müdürünün yakın çalışma arkadaşlarını onun gibi bilemem. Sorunun muhatabı İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dır. Ben İstihbaratın başındaki emniyet müdür yardımcısını görevden aldım. Bunun altındaki yer değişikliğinin mahiyeti neden bu tür değişiklikler yapıldığının izahı il emniyet müdürü tarafından açıklanabilir" demişti.

Medyaya operasyon: 9 kişi gözaltında