Evini satanlara uyarı

Yeni hazırlanan vergi taslağı evini satanlar için çok önemli düzenlemeler içeriyor. Buna göre birden fazla evi olanlar evlerini sattığında her şekilde vergi ödeyecekler.

29 Mayıs 2013 Çarşamba, 08:27
Abone Ol google-news

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir ve Vergisi Reform Tasarısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Maliye Bakanlığı bünyesinde kamunun, özel sektörün, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin, uzmanların uzun bir süredir çalışmalarıyla hazırlanan tasarının detaylarının yasama sürecinde daha kesinlik kazanacağını belirtti.

Tek konutta 5 yıllık süre kaldırılıyor

 *İkamet için alınan tek konutun satıldığında elde edilecek kazanç gelir vergisinden istisna edilecek. Yani 5 yıl içinde satış yapıldığında ödenmesi gereken vergiden vazgeçiliyor.

*Birden fazla konutu olanlar için evlerini 5 yıldan sonra sattığında sağlanan yüzde 100'lük istisna kaldırılıyor. Onun yerine kademeli istisna geliyor.

*Konutunu 2 yıldan sonra satanlar için istisna yüzde 40, 3 yıldan sonra satanlar için yüzde 50, 4 yıldan sonra satanlar için yüzde 60, 5 yıldan sonra satanlar için de yüzde 75'lik bir istisna uygulanacak. Dolayısıyla artık hiç bir şekilde vergi ödemeden konut satışı yapılamayacak.

*Konut satışlarında enflasyona göre bir maliyet düzeltmesi yapılacak, maliyeti artırıcı harcamalarla ilgili düzeltmeler yapılacak.

126 bin süper zengin

Bakan Şimşek açıklamasında, 160 bin TL ve üzerinde gelirlerin beyanname tabi olacağını ve tüm gelirler üzerinden vergilendirme yapılacağını açıkladı. Bakan şimşek, Bakanlar Kurulu’nun 160 bin TL’lik rakamı 320 bin TL’ye çıkarma 80 bin TL’ye indirme yetkisinin bulunduğunu aktardı. Bakan Şimşek, 160 bin TL ve üstü geliri elde eden kesimler ile ilgili yaptığı açıklamada, anılan kesime toplamda 126 bin kişinin girdiğini kaydetti.