"Evlilik yaşı 12'ye kadar düştü"

Başkent Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Akın, Türkiye'de ''çocuk gelin'' oranının yüzde 30-35 olduğunu, evlilik yaşının 12'ye kadar düştüğünü ifade etti.

25 Haziran 2010 Cuma, 15:30
Abone Ol google-news

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun bünyesinde oluşturulan ''Çocuk Cinsiyeti Nedeniyle Kadın Üzerinde Oluşturulan Psikolojik Şiddet, Başlık Parası ve Geleneksel Evlilikler Hakkında Alt Komisyon'' çalışmalarını sürdürüyor.

Konuyla ilgili uzmanları dinleyen komisyon, bugün Prof. Dr. Ayşe  Akın'ın bilgisine başvurdu.

Akın, zorla erken evlenmeler, başlık parası ve berdelin tümünün benzer nedenlere dayandığına işaret ederek, bunları, ''yoksulluk, ata erkil yapı, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, toplumun, özellikle kadının eğitimsizliği, kadının statüsünün düşüklüğü'' olarak sıraladı.

''Kız çocukları, bilinçli bilinçsiz olarak haklarından o kadar çok mahrum bırakılıyorlar ki...'' diyen Akın, daha doğmadan başlayıp devam eden toplumsal cinsiyet ayrımcılığının sonucu kadınların yaşam hakkından, eğitimden, çalışma yaşamından, evlenme konusunda özgürce karar vermekten, insan haklarını kullanmaktan dışlandığını söyledi.

Kız çocuğunun erken yaşta evlilikle eşine bağımlı hale getirildiğini ifade eden Akın, sosyologların 14-19 yaş grubunu olgunlaşmamış nüfus grubu olarak sınıflandırdığını, ancak bu gruba aile kurma sorumluluğunun verildiğini kaydetti.

Akın, dünyada 82 milyon genç kızın, erken evlilik nedeniyle yük altında olduğunu, eğitimden yararlanamadığını vurguladı. Akın, Türkiye'de çocuk gelinlerin oranının ise yüzde 30-35 olduğunu, evlilik yaşının 12'ye kadar düştüğünü ifade etti.