Fazıl Say'a 'ölüm darbesi'

Ünlü sanatçı Fazıl Say, hakkında açılan dava, festivallerinin elinden alınması ve Türkiye'de sanatçının özgürlüğüne ilişkin konuştu.

06 Aralık 2014 Cumartesi, 10:24
Abone Ol google-news


Fazıl Say, "Bir sanatçı bitirilebilir mi?" sorusuna "Eserleri orkestralar tarafından hiç çalınmayacak olursa bir sanatçı için bitiş olabilir" yanıtını verdi.

Antalya ve İstanbul'da festivalleri elinden alınan, Twitter'de görüşlerini belirttiği için dava edilen Fazıl Say, Şirin Payzın'ın sunduğu CNN Türk'teki 360 Derece programına konuk oldu.

Son dönemde yaşadığı sansüre ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Say, AKP hükümetinin sanatçılar üzerindeki baskısını da ortaya koydu.

'BEN OLMADAN BENİM FESTİVALLERİM DEVAM EDİYOR'

Fazıl Say, "Bir sanatçı bitirilebilir mi?" sorusuna şöye yanıt verdi:

"Ben olmadan benim festivallerim devam ediyor. Festivallerim elimden alınıyor. Bir sanatçı bitirilebilir. Önümüzdeki 30-40 yıl boyunca beni ben yapan eserlerim, orkestralar tarafında hiç çalınmayacak olursa bir sanatçı için bitiş olabilir."

Şirin Payzın'ın Sizi bitirmek istiyorlar mı? ya da neden? diye sorayım" sorusuna ise Fazıl Say, "Ben de bilmiyorum, cevabını onlara sormanız lazım" yanıtını verdi.

Türkiye'de genel bir sevgisizlik olduğuna dikkat çeken Say, "Bence genel sevgisizlik var, hazımsızlık var. Müzisyen sevgiden beslenir. Biz tabancayla dayatmayla çalamayız" dedi.

'DAVAYI NEDEN SORMUYORUM?'

Şirin Payzın'ın "Davayı sormuyorum, izleyicilerimiz merak edeceklerdir. Neden davayı sormuyorum, bunu lütfen siz açıklayın" açıklaması üzerine Fazıl Say şunları söyledi:

"Dava Yargıtay'da. 10 ay hapis cezası ertelendi. Yargıtay Başsavcısı kararın hukuk dışı olduğunu bildiren açıklama yaptı. Hukuk süreci devam ediyor. Bu nedenle konuşmam doğru olmaz."

FAZIL SAY'A 'ÖLÜM DARBESİ'

Fazıl Say "Gezi Parkı eserleri çalınıyor mu?" sorusuna ise "Gezi Parkı eseri 3 ayrı eser. Birini tek başıma diğerlerini ise orkestra eşliğinde çalıyorum. Devlet orkestraları sizce Gezi Parkı eseri çalar mı? Siz sorun çalarlarsa ben seve seve gelirim" diyerek Şirin Payzın'a yöneldi. Say, "Keşke AKP'liler dinleseler çalsak" dedi.

Fazıl Say, "Özgür hissediyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bunun bedeli var. Eserin kaldırılıyor. 'Ben bunu demesem de bari başıma iş açmasam' diyorsunuz, o zaman bir otosansür doğuyor ki bu bir sanatçı için ölüm darbesi."