F.Bahçe'de Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük oldu

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun olağan toplantısı gerçekleştirildi.

19 Temmuz 2014 Cumartesi, 11:46
Abone Ol google-news

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıya, nisan ayında vefat eden eski başkan Yüksel Günay'ın ardından başkan vekili Adnan Ersan'ın da tüzük gereği görevinden ayrılması nedeniyle, divan genel sekreteri Ünal Uyguç başkanlık yaptı.

Ünal Uyguç, yaptığı açılış konuşmasında, vefat eden eski başkanlardan Faruk Ilgaz için başsağlığı dileyerek, "Bugün 107 yıllık tarihi çınarın doğum günü. Hepimize mutlu ve kutlu olsun. Fenerbahçe Koleji Genel Müdürlüğü'ne atanan Adnan Ersan tüzük gereği Yüksek Divan Kurulu Başkan Vekili görevini bırakmıştır. Kendisinin kolejimizde büyük başarılar elde edeceğini düşünüyorum" dedi.

Uyguç, Dünya Fenerbahçeliler Günü nedeniyle kulüp başkanı Aziz Yıldırım ve Yüksek Divan Kurulu'nun en yaşlı üyesi Ulvi Tümen'e çiçek verdi.

Toplantı, İstanbul'da etkili olan sağanak nedeniyle yaklaşık yarım saat geç başladı.

ŞAHİN: 20. ŞAMPİYONLUĞU BEKLİYORUZ

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Turhan Şahin, 19. şampiyonluğu kazanan futbol takımından önümüzdeki sezon 20. şampiyonluğu beklediklerini söyledi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısında, kulüp yönetim kurulu raporunu okuyan Şahin, tüzükteki değişikliklerle ilgili bilgi verdi.

Tüzük değişikliğinin ana hedefinin Fenerbahçe'yi 1 milyon üyeli bir spor kulübü ve her açıdan güçlü bir kulüp haline getirmek olduğunu kaydeden Şahin, "Geçen 3 aydaki çalışmalarımızın en önemlisi, kulübün geleceğini güvence altına alacak ve çok kısa zaman içinde kulübümüzü her alanda dünyanın en çağdaş, en büyük spor kulüpleri ve en etkin sivil toplum örgütleri arasında yer almasını sağlayacak olan tüzük değişikliğimizin yapılarak, tüzük genel kurulundan ve dernekler masasından geçirilip onaylatılmasıdır" diye konuştu.

Fenerbahçe Futbol Takımı'nın 19. şampiyonluğunu kazandığını hatırlatan Turhan Şahin, şöyle devam etti:

"Futbol takımımızın 19. şampiyonluğu kazanması bizleri son derece sevindirmiş ve gururlandırmıştır. Bu başarıdan dolayı teknik kadromuza, futbol şubesinde çalışanlarımıza ve şampiyonlukta büyük emeği geçen futbolcularımıza, tarihimizde çok özel yeri olacak 19. şampiyonluğu camiamıza kazandırdıkları için teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki sezon da aynı başarıyı tekrarlayarak 20. şampiyonluğu kazanmalarını ve formamıza 4. yıldızı takmamızı bütün camia olarak kendilerinden beklediğimizi hatırlatmak istiyoruz."

Şahin, erkek basketbol takımının da Galatasaray ile girdiği çetin mücadelenin ardından Türkiye ligi şampiyonu olduğunu belirterek, gelecek sezon Avrupa'da başarılı olması için transfer çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Turhan Şahin ayrıca, amatör şubelerdeki başarılarla ilgili de bilgiler verdi.

BORÇ AÇIKLANDI

Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin 173 milyon 312 bin 621 lira borcu olduğu açıklandı.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısında denetleme kurulu, kulübün 1 Ocak-30 Haziran 2014 dönemini kapsayan hesaplara göre hazırladığı raporda, net borcun 173 milyon 312 bin 621 lira (81 milyon 620 bin 336 dolar) olduğunu açıkladı.

Raporu okuyan denetleme kurulu üyesi Cengiz Oral, "Borçlar tutarı olan 180 milyon 773 bin 564 liradan mevcutlar ve alacaklar tutarı 7 milyon 460 bin 943 liranın çıkarılması sonucu kalan 173 milyon 312 bin 621 lira Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin ödenecek tüm net borç toplamı olup, 81 milyon 620 bin 336 dolar karşılığıdır" dedi.

Banka ve finans kuruluşlarına olan 150 milyon 895 bin 196 lira toplam borçların vadesinin ise 2014 yılı için 31 milyon 479 bin 270, 2015 yılı için 44 milyon 57 bin 376, 2016 ve 2021 yılları arasının ise 75 milyon 358 bin 550 lira olduğunu bildiren Oral, "Bağlı ortaklıklardan olan alacaklar ve borçlar ile eski ve yeni yöneticilere olan borçlar bu tutarlara dahil değildir" diye konuştu.

Bu tutarların iktisadi işletmenin gelir ve giderlerini kapsamadığını belirten Oral, yöneticilere olan borçları kapsayan çeşitli borçlar hesabındaki tutarın 20 milyon 847 bin 178 lira olduğunu, bu tutarın yukarıdaki borçlara dahil olmadığını kaydetti.

VEFA KÜÇÜK DİVAN BAŞKANI OLDU

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısında, nisan ayında vefat eden eski başkan Yüksel Günay'ın yerine Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı için yapılan seçim işlerini yürütmek üzere Seçim Divan Başkanlığı'na tek aday olan Turgut Gür getirildi.

Turgut Gür, kendilerine verilen dilekçeye göre iki aday olduğunu belirterek, adaylardan Zafer Uzunoğlu'nu konuşması için kürsüye çağırdı. Uzunoğlu, dilekçesini 3 ay önce verdiğini, Vefa Küçük'ün aday olduğunu öğrenince Küçük lehine adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bunun üzerine açık oylama şeklinde yapılan seçime tek aday olarak giren Vefa Küçük, oybirliğiyle divan başkanlığına getirildi. Görevinden ayrılan Yüksek Divan Kurulu Başkan Vekili Adnan Ersan'ın yerine de yapılan seçimde tek aday olan Nuri Nejat Akdoğan oybirliğiyle seçildi.

Vefa Küçük ve Nuri Nejat Akdoğan'ın 2015 Nisan ayı Yüksek Divan Kurulu toplantısına kadar görev yapacağı, nisan ayında Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı ve üyeleri için yeniden seçim yapılacağı kaydedildi.- Küçük: "Yönetimimize destek olacağız"'

Vefa Küçük, seçildikten sonra yaptığı konuşmada, kulüp başkanı Aziz Yıldırım ile kulübe aynı anda üye olduklarını, Metin Aşık yönetiminde de aynı yönetimde yer aldıklarını belirterek, "Daha sonra başkanlık yarışında rakip olduk. Fenerbahçe'nin gelişmesi, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bugün sayın başkan orada oturacak inşallah ben de burada oturacağım. Bundan büyük mutluluk olmaz" dedi.

Kulübün daha başarılı olması için çalışacaklarını aktaran Küçük, "Kulübümüzün daha başarılı olması konusunda bizler danışma ve tavsiye organı olarak, başta yönetimimize destek olacağız. Yönetim ve diğer kurullarımızla dayanışma içinde kulübümüzü başarıdan başarıya götürmeye inşallah bizim de katkımız olacaktır" diye konuştu.

Bu arada, yönetim kurulu tarafından hazırlanmış üyelik ve temsili üyelik yönergesi, şubeler yönergesi, iç denetim yönetmeliği ile personel yönetmelikleri tüzüğünün 46-2 c maddesi gereğince oluşturularak ihtisas komitesine inceletilerek yönetim kuruluna görüş verilmesi için Yüksek Divan Kurulu Başkanlık Divanı'na yetki verildi.

Üyelerden Ogün Altıparmak'ın kulüpte kadın futbol şubesi kurulmasıyla ilgili önergesi de yönetim kuruluna iletildi.

Başkanlık seçimini ardından Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun olağan toplantısı sona erdi. Yüksek Divan Kurulu, üyelere bu akşam Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde iftar verecek.