Feyzioğlu: 80 bin avukat dimdik kale gibi ayaktayız!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara'da Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla düzenlenen gösterilerle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin, "Bu polis fezlekesini yazanlar her kim ise onlar hakkında derhal en etkili adli ve idari soruşturmaların başlamasını talep ediyoruz" dedi.

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:00
Abone Ol google-news

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Barolar Birliği'nde düzenlediği basın toplantısında, polisin bir cadı avı başlattığını, söz konusu fezlekede Ankara Barosu'nun da suçlandığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nden özür beklediklerini, raporu yazanların da adli ve idari olarak en ağır şekilde cezalandırılması için takipçisi olacaklarını dile getiren Feyzioğlu, "Bu rapor hukuk devletine, insan haklarına, doğrudan doğruya sivil topluma karşı yazılmış rapordur. Demokrasi adına utanılacak bir belgedir. Bunun için de ne yapılması gerekiyorsa biz de yaparız. Her türlü zulmü de göğüslemeye hazırız" ifadelerini kullandı.

"Ankara'daki eylemlerde polis şiddetine maruz kalanların anayasal haklarını aramak, baroların sorumluluğudur, görevidir" diyen Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Ankara Emniyet Müdürlüğü, barolarla uğraşacağına kendi içindeki şiddet sorumlularını bulsun ve gereğini yapsın. Kendilerini belli bir süre kandırabilirler. 'Biz birkaç marjinalle, terör örgütlerinin hareketiyle karşı karşıya kaldık, ne yapsaydık' diyebilirler. 2.5 milyon kişinin meydana çıktığı olaylarda, bu topluluk şiddet uygulasaydı taş üstünde taş kalmazdı. Şükredelim ki gösteriler barışçıl gösterilerdi. Barışçı gösterileri, şiddet gösterileri diye takdim edip, üzerine düşeni yapmaya çalışan avukatları suçlamak tamamen meseleyi saptırmaktır, kasıtlıdır ve sorumlular hakkında hiçbir tedbir, hiçbir işlem yapılmayacağının da göstergesidir.

Biz özetle bu polis fezlekesini yazanlar her kim ise onlar hakkında derhal en etkili adli ve idari soruşturmalarını başlamasını talep ediyoruz, takip ediyoruz. Buradan uyarıyoruz. Barolara, avukatlara cadı avı başlatmaya yetendilerse, akıllarından bunu geçiyorsalar, vazgeçsinler. Başaramayacaklar. Biz 79 Baro, Türkiye Barolar Birliği ve 80 bin avukat dimdik zapdedilmez kaleler gibi ayaktayız."