Filistin direnişinin sesiydi

Semih el-Kasım, Mahmud Derviş’le birlikte Filistin ve Arap direnişinin simge şairlerindendi. Siyasal inançlarından ötürü İsrail hapishanelerinde yatmış, pek çok şiiri yasaklanmıştı.

21 Ağustos 2014 Perşembe, 10:35
Abone Ol google-news

Filistin direnişinin simge şairlerinden Semih el-Kasım, önceki gün İsrail’in kuzeyindeki bir hastanede yaşama veda etti. Üç yıldır karaciğer kanseri tedavisi gören Filistinli Dürzi şair 75 yaşındaydı.

İsrail’deki Arap azınlığın ve Filistin halkının hakları ve kimliğini tutkulu bir dille savunduğu yurtsever şiirleriyle bütün dünyada tanınan Semih el-Kasım, Arap dünyasında işgale karşı mücadelede kararlılığın simgesi olarak görülen dizeleriyle “direniş şairi” olarak niteleniyordu.

Mahmud Derviş’le birlikte Filistin direnişinin en önemli şairlerinden biri olan El-Kasım, çok uzun süredir İsrail Komünist Partisi üyesiydi ve siyasal inançlarından ötürü pek çok kez tutuklanmış, şiirleri yasaklanmıştı.

Birçok şiiri dünya dillerine çevrilmiş olan el-Kasım, uzun yıllar gazetecilik yapmış, İsrail’de Arapça yayımlanan “Kul el-Arab” dergisinin yayın yönetmenliğini üstlenmişti.

Son dönem şiirlerinden birinde, “Ölüm, seni sevmiyorum / Ama korkmuyorum senden / Biliyorum, gövdem döşeğin senin / Ruhumsa battaniyen / Biliyorum, kıyıların dar bana / Ölüm, seni sevmiyorum / Ama korkmuyorum senden” diyen el-Kasım, İsrail ordusuna katılmayı reddeden ilk Dürzilerden biriydi ve Mahmud Derviş, Tevfik Zeyyad, Raşid Hüseyin gibi şairlerle birlikte, daha 1950’lerde köylerde düzenlenen şiir dinletilerinde Filistin’in İsrail’e karşı çıkışını dile getirmişti.

Semih el-Kasım, son söyleşilerinden birinde, “Beni ve şiirlerimi kimin hatırlayacağı umurumda değil. Yeter ki, Filistin halkı özgürlüğüne kavuşsun, Arap dünyası birleşsin, tüm dünyada sosyal adalet gerçekleşsin, uluslararası barış kurulsun” demişti.


ŞAFAĞI BEKLERKEN

Bizim doğduğumuz gün

direniş de doğdu

Sen sevin gökyüzü…

Biz buradayız, için rahat olsun

Sen sevin yeryüzü.

Semih el-Kasım