Fotoğraftan kalori hesaplanacak

Kalori hesabıyla diyet yapanlara hayati bir yardım geliyor. Google, üzerinde çalıştığı yeni projeyi hayata geçirdiğinde, Android kullanıcıları masadaki yemeğin fotoğrafını çekip kaç kalori olduğunu tahmin edebilecekler.

04 Haziran 2015 Perşembe, 09:37
Abone Ol google-newsIm2Calories isimli projeyi sona yaklaştıran Google, kendini geliştirip öğrenen bir yazılım sayesinde, dünyadaki tüm yemekleri tanıyarak kalorilerini hesaplayabilecek bir veri tabanı sistemi oluşturmuş olacak. Böylece Android kullanıcıları, bir restoranda otururken, telefonla önlerindeki tabağın fotoğrafını çektiklerinde, yaklaşık kaç kalori olduğunu öğrenebilecekler.

Tabi, bir yemeğin hangi yağla, hangi soslarla yapıldığını tahmin etmek kolay değil ve bir makarnayı domates sosuyla veya peynir sosuyla yemek ile kremalı sosla yemek arasında dağlar kadar kalori farkı olabilir. Google’ın bu ince detayları nasıl ayırt edebileceği veya ayırt etmeyi başarıp başaramadığı şimdilik belli değil.

Yine de Google’dan kısa süre içinde bu alanda bir ürün beklenmiyor ancak Google’ın Im2Calories ismiyle patent başvurusu yapması, şirketin bu konudaki çalışmalarının ne kadar ciddi olduğunu ortaya çıkarıyor. Siz yine de, kalori saymaya başlamadan önce TV’de Karatay Hoca’yı görürseniz bir kulak kabartın. Ekmeği kesmek gerçekten işe yarayabiliyor.

 GoPro Hero+ LCD ekranla geliyor