Fransa sokağa döküldü

Charlie Hebdo dergisinin bulunduğu binaya silahlı saldırıda 12 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından, onbinlerce Fransız sokağa çıktı.

07 Ocak 2015 Çarşamba, 19:50
Abone Ol google-news

Avrupa’nın göbeğinde, Fransa’nın başkenti Paris’te ifade özgürlüğüne saldırıldı, basına katliam düzenlendi. Hz. Muhammet’le ilgili, tartışılan karikatürleri yayımlamış haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’in merkezinde bulunan binasını dün yüzleri maskeli 3 militan makineli tüfekler ve RPG’lerle bastı. Tekbir getiren ve “Peygamberin intikamını aldık” diye bağıran militanlar, Kalaşnikoflarla dergi çalışanlarını taradı. Yaklaşık 50 el eden ateş militanlar, derginin en önemli isimlerinin içinde olduğu en az 12 kişiyi öldürdü, 5’i ağır 10 kişiyi yaraladı.

EN ÜNLÜ ÇİZERLER ÖLDÜRÜLDÜ

Kurbanlar arasında Fransa’nın en meşhur karikatüristlerinden bazıları var. Genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier (Charb) ile Cabu, Tignous ve Wolinski mahlaslarıyla tanınan çizerler de öldürüldü. Charbonnier, Kaide’nin “ölüm listesinde” bulunduğundan polis koruması altındaydı. Fransa’nın son 20 yılda gördüğü bu en kanlı terör saldırısı, aynı zamanda Avrupa’da basına yönelik eşi benzeri görülmemiş bir katliam. Tüm dünyadan tepki yağıyor.

FRANSA'DA ONBİNLER PROTESTO İÇİN SOKAKTA

Fransa’nın başkenti Paris başta olmak üzere ülkenin pek çok kentinde on binlerce insan “Hepimiz Charlie Hebdo’yuz” vurgusuyla sokaklara döküldü. Katliamı kınayan ve dayanışmalarını sergileyen insanlar Paris’te buz gibi havada kanlı katliama uğrayan Charlie Hebdo dergisinin merkezinin bulunduğu yere bir kilometre uzaklıktaki Cumhuriyet Meydanı’na yayıldı. Sadece Fransa’nın doğusundaki Lyon kentinde en az 10 bin insanın toplandı. Göstericiler “Ben Charlie Hebdo’yum”, “Basın özgürlüğünün bedeli yoktur” ve Charlie Hebdo’nun hayatını yitiren editörü Stephane Charbonnier’e atfen “Charb özgür öldü” banner’ları taşıdı. Dünyanın diğer kentlerinde de gösteriler planlanıyor.

 

Fransız dergisine saldırı anından ilk görüntüler - VİDEO

Fransız dergisini böyle taradılar - VİDEO