Fransa'da "Angolagate" davasında karar

Fransız adaleti, 1990'lı yıllarda, Angola'ya yasa dışı gizli silah satışı ile ilgili açılan ve kamuoyunda ''Angolagate'' soruşturması olarak bilinen davayı bugün karara bağladı.

27 Ekim 2009 Salı, 18:32
Abone Ol google-news

Mahkeme, eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın oğlu Jean-Christophe Mitterrand, babasının Afrika danışmanı olarak görev yaptığı dönemde yasa dışı satıştan 2 milyon dolar komisyon aldığı gerekçesiyle iki yıl tecilli hapis ile 375 bin Avro para cezasına çarptırdı.

Eski İçişleri Bakanı ve şu anda senatör olarak görev yapan Charles Pasqua da silah satıcılarından komisyon almaktan suçlu bulundu ve iki yılı tecilli üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Pasqua'nın aldığı komisyonları, daha sonra kurduğu partisinin kampanyasında kullandığı ortaya çıkmıştı.

''Angolagate'' davasında, 1993 ve 1998 yılları arasında, ülkesinde ayrılıkçılarla savaşan Angola Cumhurbaşkanı Eduardo dos Santos'a, BM silah ambargosuna rağmen satılan ve değeri 790 milyon doları bulan silah satışında, bazı Fransız siyasetçilere nüfuzlarını kullanarak, silah satıcılarından komisyon almaktan dava açılmıştı.

Fransa'nın önemli silah tüccarlarından Pierre Falcone ve Rus kökenli İsrail vatandaşı Arkady Gaydamak da yasa dışı silah satışı, vergi kaçakçılığı ve kara para aklamak suçlarından altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Paris Mahkemesi, bugünkü davada 42 kişiyi çeşitli cezalara çarptırdı.