Fransa'dan provokatif Kuzey Irak mesajı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki Sidekan bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonda yaşamlarını yitiren Iraklı iki üst düzey yetkili ve bir Iraklı asker hakkında açıklamalarda bulundu.

14 Ağustos 2020 Cuma, 15:39
Fransa'dan provokatif Kuzey Irak mesajı
Abone Ol google-news

Fransa'nın Türkiye'nin Irak'taki saldırısından üzüntü duyduğunu belirten Le Drian, "Bu olayı kınıyoruz. Paris hükümeti Irak'ın egemenliğine sonuna kadar saygılı olunması gerektiğinin altını çiziyor. Bu olayın tümüyle aydınlatılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll de, düzenlediği basın toplantısında "Fransa, aydınlatılması gereken bu ciddi olaydan üzüntü duyuyor. Dışişleri Bakanı Le Drian'ın 16 Temmuz'da Bağdat'ta mevkidaşına hatırlattığı gibi Fransa, Irak'ın egemenliğinin tümüyle korunmasının gerekliliğine bağlılığını koruyor" ifadelerini kullandı.

11 Ağustos'ta Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesinde 2 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiği yönünde bir açıklama yapmıştı.

Daha sonra Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Sidakan bölgesinde düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkilinin ve bir Irak askerinin öldürülmesi' kınanırken, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bu hafta Bağdat'a düzenleyeceği ziyaretin iptal edildiği duyurulmuştu.