''Futbol Ekonomisi'' kitabı yayımlandı

Çukurova Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş'in ''Futbol Ekonomisi'' kitabının yayımlandığı bildirildi.

20 Mayıs 2010 Perşembe, 11:17
Abone Ol google-news

Çukurova Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş, yaptığı açıklamada, futbolun günümüzde spor olmaktan çıkıp, yarattığı katma değer, barındırdığı iş gücü, etkileşim içerisinde bulunduğu diğer sektörlerle milyon dolarlık endüstri haline geldiğini söyledi.

Futbolda artık taraftar kavramının yerini ''futbol müşterisi''nin aldığını ifade eden Güneş, şöyle devam etti:

''Artık müşteri futbol endüstrisinin merkezine yerleşti. Maçlar bile müşterinin TV başında olduğu zaman diliminde oynanır hale geldi. Bu sektördeki başarılar ve başarısızlıklar artık sadece oyuncuları ve taraftarları sevindiren olgu olmaktan çıkıp, borsa değerlerini, ürün satışlarını etkileyen, reytingleri değiştiren daha da önemlisi binlerce çalışanın kaderini elinde tutan etkinlik haline geldi.''

Güneş, futbola ekonomist gözüyle bakmak istediğini belirterek, yayımladığı ilk kitabı ''Futbol Ekonomisi''nde de konunun bu yönünün ele alındığını ifade etti.

Kitabın birinci bölümünde futbolun dünyada ve Türkiye'de kısa tarihçesi ve dünyadaki yapılanmasının incelendiğini bildiren Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İkinci bölümde ise futbol ekonomisinin temel kavramları, sektörün yapılanması, futbolun endüstrileşme sürecinde katettiği aşamalar ve ekonomik büyüklüğü ele alındı.
Üçüncü bölümde futbol piyasası rekabet açısından değerlendirildi, dördüncü bölümde Türkiye Süper Ligi'nin ekonomik analizi yapıldı. Beşinci bölümde ise futbol kulüplerinin değerini belirleyen etmenler konu edildi. Altıncı ve yedinci bölümlerde de bilgi eksikliği konusu ele alındı. Sekizinci bölümde de sponsorluk kavramı üzerinde incelemeler yapıldı. Dokuzuncu bölümde ise futbolun karanlık yüzünü oluşturan şike ve mafya konusu irdelendi. Son konu olarak da futbol ve siyaset ilişkilerine bakıldı.''