GATF'de Sancak Alayı Töreni

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, GATF Öğrenci Alay Komutanı Topçu Kurmay Albay Mehmet Büker'e törenle alay sancağını teslim etti. Törende, 28 Ekim 2007'de Siirt'te mayına basması sonucu gözleri ve ellerini kaybeden Gazi Jandarma Yüzbaşı Bedri Aluçlu da davetliler arasında yer aldı.

16 Kasım 2009 Pazartesi, 15:39
Abone Ol google-news

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Spor Salonu'ndaki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Ankara Valisi Kemal Önal, askeri öğrenciler, personel ve diğer davetliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, salona gelişinde, ''Arkadaşlar merhaba'' diyerek öğrenci alayını selamladı. Törende, ''Savaşa düğün hevesiyle gidenlerin, geri dönmeyi hiç düşünmeyenlerin, namusu, şerefi ve haysiyeti için al bayrağı kefen bilenlerin, vatanı, ülkesi ve milleti uğruna toprağa gözünü kırpmadan giden, bayrak gönderden inmesin diye kendini siper eden tüm şehitlerimiz ve bugün içimize sinerek özgürce aldığımız her nefesi borçlu olduğumuz cumhuriyetin mimarı Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarının manevi huzurlarında sizleri saygı duruşuna davet ediyorum'' sözleriyle davetliler saygı duruşuna davet edildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Öğrenci Alay Komutanlığı'nın tarihçesi ve Öğrenci Alay Komutanı Topçu Kurmay Albay Mehmet Büker'in öz geçmişi okundu. Sancağı teslim etmek üzere kürsüye davet edilen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: ''Kutsal bir emaneti, alay sancağını tevcih etmek üzere aranızdayım. Bu sancak, Yüce Türk Milleti'nin alayınızın şerefine emanet ettiği kutsal bir varlıktır. Bu sancak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şeref timsalidir. Türk ordusu, tarih boyunca dünyaya örnek olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş ve uğrunda severek binlerce şehit vermiştir. Sizin de, onun tertemiz, parlak ve asil rengine leke getirmeyeceğinize eminim. Bu sancağı şimdi teslim aldığınız gibi sizden sonraki komutana da şerefli ve temiz olarak teslim edeceksiniz. Bu kutsal emaneti, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak size teslim ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.''

Cumhurbaşkanı Gül, sancağı öperek, Topçu Kurmay Albay Mehmet Büker'e teslim etti. Kurmay Albay Büker de, öğrencilerle sancak teslim alma andını içtikten sonra öperek sancağı teslim aldı. Tören, Gül'ün sancak teslim tutanağını onaylamasının ardından sona erdi. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde, eğitim-öğretimin başladığı 1981 yılında tabur muadili olarak öğrenci komutanlığı teşkil edildi. Öğrenci komutanlığı 1991'de öğrenci grup komutanlığına, öğrenci grup komutanlığı da Ağustos 2008'de öğrenci alayına dönüştürüldü.

Törende, 28 Ekim 2007'de Siirt'te mayına basması sonucu gözleri ve ellerini kaybeden Gazi Jandarma Yüzbaşı Bedri Aluçlu da davetliler arasında yer aldı. Aluçlu'nun tedavisinin GATA'da sürdüğü öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gül, 19 Kasım 2008'de Malatya'yı ziyareti sırasında 2. Ordu Komutanlığı İstihkam Alayı sancağı tevcih törenine de katılmıştı.