Gazetemize açılan 2 milyon TL’lik davanın gerekçesini çürüten gelişme

Kamusal demiryolu şirketi TCDD yetkililerinin, gazetemize 2 milyon liralık manevi tazminat davası açan Pasifik şirketlerinin sahibi Fatih Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabası olduğu gerekçesiyle kendisinin TCDD’den iş almış KDY Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi’nin yürüttüğü projeye ortak edilmesini önerdiği ileri sürüldü. Bu önerinin reddedilmesi üzerine, TCDD yetkililerinin KDY şirketinin taşıma işine engel olduğu iddia edildi. Yapıldığı ileri sürülen baskıya ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan başvuru sonuçsuz kaldı.

13 Ocak 2020 Pazartesi, 02:00
Gazetemize açılan 2 milyon TL’lik davanın gerekçesini çürüten gelişme
Abone Ol google-news

AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın da eşi ve AVM’si kamu bankası Ziraat Bankası’na devredilen Next Level gökdeleninin sahibi Fatih Erdoğan, gazetemize açtığı dava dilekçesinde; Cumhuriyet’te 17 Aralık 2019 günü yayımlanan haberde, kendisine ait Pasifik Eurasia Lojistik Şirketi’nin, TCDD’nin vagon kiraladığı sözleşmeli firmalar ile bağlantı kurarak onlara Pasifik şirketinin altında taşeronluk işi önerdikleri yönündeki bilgilerin “gerçekliklerden uzak, hiçbir delil veya emare sunulmadan, afaki söylemlerle” yazıldığı savlanmıştı.

GEREKÇE: CUMHURBAŞKANI’NIN AKRABASIDIR

Cumhuriyet’in yaptığı belirlemelere göre; KDY Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi yetkilisi Arif Sarafov, 12 Eylül 2019’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurarak, T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından tesis edilen 16753308-501.99-E.122317 sayılı işlem ve onun talimatı ile verilen 90528794-501.99 sayılı işlem doğrultusunda yakınmalarda bulundu.

Başvuruda, “T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy, bir tanıdığı olan Fatih Erdoğan’ın Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabası olduğundan bahisle ilgili kişinin yetkilisi olduğum KDY Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi’nin yürütmekte olduğu projeye ortak olmasını talep etmiştir” denilerek, bu talebin reddedilmesi üzerine TCDD tarafından KDY Lojistik ve Nakliyat’in işlerine engel olunduğu kaydedildi. Başvuruda, Fatih Erdoğan ile ortaklık talebinin reddedilmesi üzerine gelişen olaylar şöyle anlatıldı: “Şirketimizin bu talebi reddetmesi üzerine ise; şikâyet edilen Mehmet Altınsoy’un T.C.D.D. Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak düzenlemiş olduğu 16753308-501.99-E.122317 sayılı yazı ile; ‘KDY lojistik Firması tarafından Rusya’ya yaş sebze meyve ihracatı yapılmak üzere Sarayköy’e gönderilen 28 adet reefer konteyner yüklü vagon ilgili firmanın yapmayı taahhüt ettiği taşımayı gerçekleştirememesi nedeniyle Sarayköy’de atıl durumda beklemekte ve diğer taşımalara verilememektedir. Bu nedenle, vagonların üzerinde bulunan konteynerlerin uygun bir yere indirilerek, vagonlarda bulunan elektrik kablolarının piyasadan hizmet alınması suretiyle sökülmesi ve vagonların Sarayköy’de beklediği günden itibaren somaj ücreti hesaplanarak bütün masrafların firmadan tahsil edilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim’ şeklinde Mehmet Altınsoy’un talimatı ile tesis edilen 90528794-501.99 sayılı yazı ile ise; ‘Firmanız tarafından yükleme yapılmak üzere 20.08.2019 ve 03.09.2019 tarihlerinde 2 adet furgon, 28 adet Sg ile 28 adet 40 soğuk hava tertibatlı konteyner Sarayköy İstasyonu’na gelmiş olup, bugüne kadar yükleme operasyonuna başlanmamıştır. Eşya tarifesinin TCDD Taşımacılık A.Ş.ye ait vagonların tahsisi ve kullanımına ilişkin taşımadan vazgeçildiğinde Alınacak Ücretler başlıklı 1.18.2.b. Sipariş ve Depozito başlıklı 3.4.7.b. ve Tadili Edevat başlıklı 3.6.4.d. maddelerine göre söz konusu vagonların uzun süre yük altında bekletilmemesi ve kuruluş alacaklarının tahsiline ilişkin hükümleri içermektedir. 10.09.2019 tarihli ilgi b) yazıda 14 adet vagonun Yenice’ye sevk edilmesi talebinizin söz konusu vagonların başka taşımalara tahsis edileceği gerekçesiyle Dairemizce uygun görülmediği bildirilmiş olup, Buna göre; ilgi a) Lojistik Daire Başkanlığı emri doğrultusunda yazımızın tebliğinden sonra ivedilikle konteynerlere ait tesisat kablolarının ve furgondaki jeneratör ile aksamının demonte/sökümü ile konteynerlerin sahaya indirilmesi ile (11.09.2019 t. itibariyle) 46.000 TL somaj ücreti, oluşacak demonte/söküm ücreti, sahada bekletilme ücreti ve diğer masrafların tarafınızca ödenmesi hususunda gereğini önemli rica ederiz’ şeklinde usul ve yasaya aykırı işlemler tesis edilmiştir.”

TANIDIK KAYIRMA

Başvuruda ayrıca, bir tanıdığının projeye dahil edilmesi talebinin reddi üzerine tesis edilen bu işlemlerin usul ve yasaya aykırı olduğu vurgulanarak, “Yetkilisi bulunduğum şirketten 46.000 TL somaj ücreti talep edilmesi dahi, ilgili işlemlerin yalnızca şirketimizi mağdur etmek amacıyla tesis edildiğinin apaçık kanıtıdır. Zira, tarafımızca zaten 58.598,40 TL somaj ücreti, 21/08/2019 tarihinde ödenmiştir” denildi.

CİMER’DEN YANIT YOK

Edinilen bilgiye göre, KDY Lojistik ve Nakliyat Anonim Şirketi yetkilisi Arif Sarafov’un 12 Eylül 2019’da CİMER’e yaptığı bu başvuruya, aradan geçen yaklaşık 4 aya karşın herhangi bir yanıt verilmedi.