Gaziantep’te eski AKP İl Gençlik Kolları Başkanı ve kardeşi başarısına 'başarı' kattı

Gaziantep’te kamudan üç ihale alan ve geçen hafta görevi devreden AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Korkmaz’ın aile şirketi ODOKEM bir “başarıya” daha imza attı. Valiliğin açtığı öğretmenevi yapım işi, bir firmayla birlikte ODOKEM’e verildi. Şirketin ihaleyi alış süreci ise dikkat çekici.

13 Mart 2021 Cumartesi, 05:15
Gaziantep’te eski AKP İl Gençlik Kolları Başkanı ve kardeşi başarısına 'başarı' kattı
Abone Ol google-news

AKP Gaziantep İl Gençlik Kolları Başkanlığı’na 2017 yılında getirilen Abdullah Korkmaz, görevini geçen hafta avukat Mesut Bozatlı’ya devretti. Korkmaz’ın aile şirketi ODOKEM’in başkanlık yaptığı dönemde aldığı ihaleler tepki çekmişti. Gaziantep Valiliği ve Şahinbey Belediyesi’nden daha önce toplamı 21 milyon lirayı bulan 3 ihale alan şirketin, Korkmaz’ın başkan olduğu dönemde tartışma yaratacak bir ihaleye daha imza attığı ortaya çıktı. Süreç şöyle gerçekleşti:

Gaziantep Valiliği 1 Haziran 2020 tarihinde Gaziantep Şehitkamil ilçesinde 260 yataklı öğretmen evi yapım işi ihalesi yaptı. Toplam 50 firma teklif verdi, 20’si geçerli sayıldı. Teklif verenlerden biri de Korkmaz’ın aile şirketi ODOKEM’di. Ticaret sicil kayıtlarına göre şirket, ihaleye girdiği sırada Abdullah Korkmaz’ın ortaklığı sürüyor. 21 Temmuz 2020 tarihinde Korkmaz, payını 22 yaşındaki kardeşi Osman Korkmaz’a devrediyor. Şirkette tek ortak Osman Korkmaz kalıyor. Pay devir işlemlerinin ardından ihale sonucu geçen 13 Ocak’ta açıklandı. İhaleyi 52 milyon 90 bin lira bedelle Azizoğlu Uluslararası Nakliyat şirketi ile Korkmaz’ın aile şirketi ODOKEM İnşaat iş ortaklığıyla kazandı. 5 Ocak’ta valilik ile şirketler arasında sözleşme imzalandı. 14 Ocak 2021’de başlayan iş, 2 Şubat 2023’te sona erecek.

KARDEŞİNE DEVRETTİ

Korkmaz, ihaleye geçen yıl girdi, ihale sonucu açıklanmadan şirketteki payını 22 yaşındaki kardeşi Osman Korkmaz’a devretti.

KALKAN: GELENEK BOZULMADI

Gazetemize konuşan CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, “Her zaman söylüyoruz, biz kimsenin ihale almasına karşı değiliz. Biz hem AKP’de siyaset yapıp hem de ihale peşinde koşulmasına karşıyız. Söz konusu ihalede 81 kişinin doküman alıp 50 kişinin teklif vermesini ve 30 teklifin elenmesini kalan 20 teklifin de en uygununun ‘AKP Gençlik Kolları Başkanı’nın ve ailesinin firması olması konusunda Gaziantep Valiliği’nden kamuoyunu aydınlatıcı açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.