Gaziyi yaralayan Gökçek’in şoförüne ceza

Mahkeme, Melih Gökçek’in ajitasyon yapmakla suçladığı Güneydoğu gazisi Yılmaz Yiğit’e hakaret eden ve yaralayan EGO şoförünü suçlu buldu.

03 Haziran 2015 Çarşamba, 12:36
Abone Ol google-news
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait EGO otobüsüne binen Güneydoğu Gazisi Yılmaz Yiğit’i yaraladığı iddiasıyla yargılanan şoför Vahit Çatal, 135 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu cezayı 2 bin 700 TL paraya çevirdi. Mahkeme, Gazi Yiğit’in ise aynı suçtan beraatine karar verdi. 
 
2007 yılında Şırnak’ta bir operasyon sırasında mayın patlaması sonucu bacak ve kolunu kaybeden, sol gözünün görme yetisini de yüzde 90 oranında yitiren Gazi Yılmaz Yiğit, 26 Ekim 2014 günü Ankara’da belediye otobüsüne bindi. Şoför, gaziden kart basmasını istedi.
 
Gazi Yiğit ise kollarının olmaması nedeniyle kart basamayacağını söyledi. İddiaya göre otobüs şoförü, “Sizin gibi şerefsizlerden bıktım. Senin gibi şerefsiz bir Gazi’den 2 bin 500 TL tazminat aldım, Benim için mi Gazi oldun şerefsiz” diye hakaret etti.
 
Olayın basına yansımasının ardından belediye, şoförü önce açığa aldı. Ancak Melih Gökçek, gazinin CHP’li olduğunu iddia ederek, “Şoförümüz resmen bir ajitasyona getirildiği açık şekilde ortaya çıktığı için görevine iade ettik” dedi. Belediye, şoföre hiçbir ceza da vermedi. Olay yargıya taşındı.
 
Hakim şoförü suçlu buldu
 
Savcılık, şoför Çatal ve Gazi Yiğit hakkında karşılıklı “yaralamaya teşebbüs ve hakaret” iddiasıyla dava açtı. Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşmasında karar çıktı. Yargıç Abdurrahman Kökver, Gazi Yiğit ve şoför Çatal’ın birbirlerine karşılıklı hakaretlerde bulunduklarının anlaşıldığı gerekçesiyle, her iki sanığın bu suçlardan beraatına karar verdi.
 
Gazi Yiğit’in kasten yaralama suçunu işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatını kararlaştıran yargıç Kökver, gaziyi kasten yaraladığı gerekçesiyle Çatal’ın 120 gün adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti. 
 
Cezayı arttırdı, ertelemedi
 
Kökver, Çatal hakkındaki bu cezanın, kendisini savunamayacak durumdaki gaziyi yaraladığı gerekçesiyle yarı oranında artırarak, 180 güne çıkarıldığını belirtti. Suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması nedeniyle cezada 4’te 1 oranında indirime giden Kökver, böylece 135 güne inen hapis cezasının, sanığın sosyal ve ekonomik durumunu dikkate alarak bir günü 20 TL’den hesaplanmak suretiyle 2 bin 700 TL adli para cezasına çevrilmesini kararlaştırdı.
 
Hakim Kökver, cezayı 10 eşit taksitte ödemesine hükmettiği sanığın, yargılama aşamasındaki tutum ve davranışları göz önüne alındığında, ileride suç işlemekten kaçınacağı yönünde mahkemede olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve takdiri indirim uygulanmasına da yer olmadığına karar verdi.