Gerçek hayattaki 'uyuyan güzel'

Milyonda bir görülen Klein-Levin hastalığına yakalanan Avustralyalı genç kız uyanmadan 10 güne kadar uyuyabiliyor. Doktorlar bu hastalığın bir çaresi olmadığını söylüyor.

25 Ağustos 2015 Salı, 10:34
Abone Ol google-news

Kleine-Levin hastalığı, Georgia Green’in hiç uyanmadan 10 güne kadar uyumasına neden oluyor. Hiçbir tedavisi olmayan hastalık, nedensiz yere bir anda ortaya çıkıyor ve 19 yaşındaki genç kızı haftalarca yatağa mahkum edebiliyor.

Daily Mail ’e konuşan Green “Hastalık geldiğinde kafam bulanıklaşıyor ve ondan sonra kendimden geçiyorum. Genellikle 10 gün civarı uyuduğum için daha sonra uykusuzluk hastalığına yakalanıyorum. Bu yüzden kendime gelmem en az 2 hafta sürüyor” dedi.

Green’e 3 sene önce birçok test yapıldı. Kan testleri, beyin taramaları, MRI ve değişik ilaçları deneyimlemesi sonucunda Klein-Levin hastalığının teşhisi konuldu. Milyonda bir görülen hastalığın kurbanları günde 12-18 saat arası uyuyup geri kalan zamanda da uyur vaziyette bulunuyor.

Green, “Tek seferde haftalarca okulu kaçırdım, en yakın arkadaşımın doğum günlerini kaçırdım, işimi kaçırdım. Bu hastalık her şeyi aksatıyor” diyor. Birçok önemli sınavı kaçırdıktan sonra okulu bırakan genç kız , şu anda Flinders Üniversitesinde okuyor ve satış asistanı olarak çalışıyor.

Şimdiye kadar 35 kere hastalığa yakalanan ve toplamda hayatının bir yılını kaybeden Green “Hastalığa ilk yakalandığım zamanlar ayda bir olarak uzun süreli uyurken artık bu durum daha azaldı ama bunun olmasını önlemek için yapabileceğin hiçbir şey yok. Okulu bırakmanın ya da alkolden uzak durmanın hiçbir etkisi olmadı” diye konuştu.

Hastalığın 30 yaşına doğru etkisinin azaldığı söyleniyor.