'Gerçekler ortaya çıksın'

Yardım gemilerinde hayatını kaybedenler için üzüntülü olduğunu açıklayan ABD Başkanı, olaylarla ilgili tüm gerçeklerin bir an önce ortaya çıkarılması mesajını Netantahu'ya iletti.

31 Mayıs 2010 Pazartesi, 18:51
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili tüm gerçeklerin mümkün olduğu kadar erken öğrenilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre ABD Başkanı Obama, Netanyahu ile 15 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Obama, Netanyahu'nun yaşanan olaydan ötürü Washington ziyaretini iptal ederek hemen ülkesine dönme kararı almasını anladığını ifade ederken, görüşmenin ilk fırsatta yeniden programlanması yönünde ikili arasında görüş birliğine varıldı.

Açıklamada, Obama'nın telefon görüşmesinde, bugünkü olayda ölümlerin meydana gelmesinden duyduğu derin üzüntüyü ve birçoğu İsrail hastanelerinde tedavi altında olan yaralılara dair endişesini dile getirdiği belirtildi.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, "Başkan ayrıca, bu sabahki trajik olayları çevreleyen gerçekler ve koşulların mümkün olduğu kadar erken öğrenilmesinin önemini ifade etti" denildi.