‘Gerçekleşme olasılığı zayıf’

AKP’li Galip Ensarioğlu, DTK’nin önerileri için “Gerçekleştirilme olasılığı çok zayıf” dedi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan ise “Demokratik siyaseti zehirliyorlar” diye konuştu.

28 Aralık 2015 Pazartesi, 06:17
Abone Ol google-news

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 14 maddelik özerk bölgeler kurulmasına ilişkin önerilerini “Gerçekleştirilme olasılığı çok zayıf. Ama katılmasak da benimsemesek de her fikrin özgürce savunulması, çeşitli projeler ve idari modeller ortaya koyması gayet doğaldır. Ancak bunlar dayatma, şiddet, ölüm ve tehditle olmaz” dedi. DTK bildirisinde yeni anayasaya işaret edildiğinin anımsatılması üzerine Ensarioğlu, Başbakan Davutoğlu’nun bunun için siyasi partilerden randevu aldığını, ancak HDP’nin lakayt bir şekilde hakaret ettiğini söyledi.

 

‘YÜZDE 10’U KANDİL’E CİRO EDENLER’

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Gelecek yüzyılda Kürdistan’ın statüsü olacak. Belki federal devletleri, belki bağımsız devletleri olacak” sözlerine twitter’dan tepki gösterdi. Akdoğan, “Çözüm sürecini sabote eden anlayış şimdi de demokratik siyaseti zehirliyor. Terörü şantaj olarak kullanarak siyaset yapmak demokrasiye hizmet etmez. Yüzde 10 oyu Kandil’e ciro edenler seçmenlerine ihanet ederler” dedi.