Google Drive’dan Sonra GitHub da engellendi!

İnanılmaz gibi görünen şey gerçekleşti ve Github’a erişim de engellendi. Sırada, başka büyük bir web tabanlı depolama servisinin olduğu da söylentiler arasında.

10 Ekim 2016 Pazartesi, 21:48
Abone Ol google-news

Dün itibariyle Dropbox, Google Drive, OneDrive gibi web tabanlı depolama servislerine erişim engellenmiş ve bu, sadece ülkemizde değil; dünya basınında da büyük yankı uyandırmıştı.
Söz konusu yasağın nedeni malum: Redhack grubunun, Türkiye’deki bazı bakanlara ait e-posta yazışmalarını, bahsi geçen Dropbox, Google Drive, OneDrive ve Github’a servislere yüklediği iddia ediliyor. Ortaya atılan söylentilere göre sırada Yandex’in web tabanlı dosya yükleme servisi bulunuyor.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi kanalı üzerinden Google Drive hakkında şu resmi açıklamayı yaptı.
5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (drive.google.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nın 08/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156393 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.
Bu açıklamayı Dropbox, OneDrive ve Github’a da uyarlamamız mümkün. Merak ettiğimiz şey ise bu servislere erişimin tekrar açılıp açılmayacağı ve açılacaksa, vakanın ne zaman gerçekleşeceği.

İşte Drive’ın Yasak Kararı!