Gözaltına alınan HDP’li vekiller Hüda Kaya ve Meral Danış Beştaş serbest

Gözaltına alınan HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Meral Danış Beştaş serbest bırakıldı.

28 Ocak 2017 Cumartesi, 07:08
Abone Ol google-news

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş evine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alındı.

Beştaş'ın evine polis baskını

Beştaş’ın evine polisler tarafından baskın düzenlendi. Beştaş, gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden “Polisler evimde” diyerek duyurdu. Evinde yapılan aramanın ardından Beştaş gözaltına alındı. Beştaş'a avukatı olarak Mesut Beştaş da eşlik etti. 

 

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ SERBEST BIRAKILDI

Diyarbakır'da yürütülen bir soruşturma kapsamında dün gece evine gelen polisler tarafından gözaltına alınan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, sevk edildiği çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında dün gece gözaltına alınan ve savcılıktaki ifadeden sonra tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, bu sabah erken saatlerde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

"İktidar değişti, Hüda Kaya'nın kelepçesi değişmedi"

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Twitter hesabından paylaştığı mesaj ile Kaya’nın Diyarbakır’daki bir dava için Afyon’da kelepçelenerek gözaltına alındığını söyledi.

Bilgen, Kaya’nın gözaltına alınmasını tepkisini şu mesajla ifade etti:

“Kenan Evren gibi anayasa referandumu yapanlar, 28 Şubatçılar gibi bin yıl iktidarda kalmayı mı düşünüyor? İktidar değişti, Hüda Kaya’nın kelepçesi değişmedi.”

DİYARBAKIR'DA SERBEST BIRAKILDI

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında dün Afyon'da gözaltına alındıktan sonra bugün Diyarbakır Adliyesi'ne getirildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, dün Afyon'da gözaltına alındı. Akşam saatlerinde İzmir Adnan Menderes Hava Limanı'na getirilen HDP'li Kaya, hava muhalefeti nedeniyle uzun süre burada bekletildi. Kaya, öğlen saatlerinde Diyarbakır'a getirilerek, saat 16.00 sıralarında da sıkı güvenlik önlemleri altında Diyarbakır Adliyesi'ne çıkarıldı. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, getirildiği Diyarbakır Adliyesi'nde savcılığa verdiği ifade verdi. Savcılığa verdiği ifadenin ardından HDP'li Kaya, adli kontrol koşulu uygulaması talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği'nde verdiği ifadenin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaya'nın savcılıktaki işlemleri sürerken, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknaz Uca ve Sibel Yiğitalp, Kaya'nın Diyarbakır Adliyesi'ne çıkarıldığını sosyal paylaşım sitesi twitter'den takipçilerine duyurdu.

Kaya, 8 Aralık'ta gözaltına alınmıştı

Kaya, 8 Aralık 2016'da da evinin önünden gözaltına alınmıştı. Kaya'nın hakkında açılan bir dosyadaki 'zorla getirme kararı' uyarınca gözaltına alındığı belirtilmişti.