Gül'ün gündemi şimdilik düğün

AKP’nin 12 Eylül’de büyük kongre kararı alması ve 2 ay içinde erken seçime gidileceğinin kesinleşmesi üzerine siyasi çevreler bir kez daha 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den bir hareket gelip gelmeyeceği sorusuna yanıt aradı.

19 Ağustos 2015 Çarşamba, 20:55
Abone Ol google-newsCumartesi günü oğlunun evlilik törenlerinin hazırlıkları içindeki Gül’den, “Ülkenin temel ve genel sorunları ile ilgilenme çerçevesinde dar siyasi gelişmeler ve AKP Kongresi ve erken seçimle ilgili özel bir gündemim yok” mesajı geldi. AKP’nin CHP ile koalisyon görüşmeleri sürecinde Gül, Erdoğan ve partinin karar alıcılarıyla ters düştü. Gül bu süreçte görüştüğü AKP’lilere “CHP ile bir koalisyonun ülke için ihtiyaç olduğu ve mutlaka kurulması gerektiği” yönünde telkinlerde bulundu. Gül bununla kalmayarak bazı CHP’lilere “AKP ile kurun” görüşlerini iletti. Bu uzaklık ve soğukluk, geçen hafta AKP’nin 14. kuruluş yıldönümünde daha ileri bir noktaya taşındı. AKP genel merkezinde düzenlenen törene Abdullah Gül davet edilmedi. AKP yöneticileri, kırıldığı belirtilen Gül’ün davet edilmeyişini, “Kasıt yok, sehven davet edilmemiş” gerekçesiyle açıkladı.

İşaret gelmedi

AKP’nin 12 Eylül’deki büyük kongresi ve erken seçim bu atmosferde gündeme gelince, AKP içindeki rahatsızlar ve yeni siyasi oluşum isteyenler gözlerini yeniden Gül’e çevirdi. Gül’ün kongre ve erken seçim için bir siyasi girişimi olup olmayacağı konusunda nabzı da yoklanmaya çalışıldı. Ancak bu iki gelişme için Gül’den “Pozisyonunu değiştirmeyi gerektirecek” bir işaret gelmedi. Öncelikle Gül’ün tüm dikkatinin cumartesi günü İstanbul’da Wow Otel’de büyük oğlu Ahmet Münir Gül’ü evlendireceği düğün hazırlıkları içinde olduğu, tüm dikkatinin buna yönelik olduğu bilgisi edinildi.