Güneştekin’in ‘Mitoslar Evreni’ Viyana’da

Ahmet Güneştekin’in “Mitoslar Evreni” adlı kişisel sergisi Viyana’da açıldı

Yayınlanma: 03.08.2019 - 21:10
Abone Ol google-news

Avusturya’nın uluslararası düzeyde tanınmış ve kabul edilmiş sanat müzelerinden biri olan Bank Austria Kunstforum Wien’deki serginin küratörlüğünü, Ulrich Ptak üstlendi. “Mitoslar Evreni” sanatçının, iç içe geçmiş geometrik kurgularla sonsuzluk duygusu yayan işlerinden, kumaşın kullanım biçimlerinin hikâye anlatıcılığı ve mitoslarla olan bağından yola çıkarak çalıştığı kırkyamalarından ve hafıza mekânı olarak çalıştığı eserlerinden oluşuyor. Mitosları postmodern bir şekilde çakıştırarak farklı kültürel bakışlar arasında bağ kurduğunu söyleyen küratör, sanatçının yaratımını hümanist bir manifesto olarak tanımlıyor.

‘Yoktunuz’
Son dönemde ürettiği radikal çalışmalarından biri olan “Yoktunuz” adlı enstalasyonuyla Güneştekin, hafıza mekânları kavramına adını veren Pierre Nora’yı referans gösteriyor. Nora’nın en bilinen tezi, bir ulusun, hatta daha küçük toplulukların bile toplumsal hafızasının belli mekânlarda kendini dışa vurduğudur. “Yoktunuz” enstalasyonunda Güneştekin bu hafıza mekânlarından birini yaratıyor. Anıtsal boyuttaki enstalasyon, zorla yerinden edilen tüm insanları anımsatıyor. Sergileme mekânında enstalasyonun izleri ile onu çevreleyen işlerin renk topografyası arasında kurgulanmak istenen gerilim, sanatçının, mitosların geçmişle birlikte şimdiki zamanın da bir görünümü olduğu düşüncesini gösteriyor. Sanatçıya göre mitoslar olayların fantastik yansıması ve subjektif bir kavrayışın sonucu. Çok renkli ve katmanlı ifade biçimi sergide kurgulanmak istenen bu estetik yaklaşıma ekleniyor. Sanatçının daha önceki çalışmalarına kıyasla bu eserlerinde renk kullanımı, Gotik katedrallerinin mistisizmi geride bırakıldıktan sonra ortaya çıkan Kalvinist kiliselerin ışığını çağrıştırıyor. 

Mimari tasarımlara sanatsal dokunuş
DAAX Corporation desteğiyle Viyana’da açılan sergi, 27 Ağustos’a kadar devam edecek. Sanatçıyı sergide GalerieMichael Schultz temsil edecek.

Sergi kapsamında açıklama yapan Daax Corporation CEO’su Ümit Sönmez İnanç,“Daax Corporation olarak 2009 dan bu yana yaptığımız her projede şirket kültürümüzü sanatla yansıtmaya çalıştık. Her biri özgün modellerden oluşan çalışmalarımızın sadece şirketimize değer katmakla kalmadı, bulunduğu coğrafyanın da sanatsal dokusunu zenginleştirdi. Bugün geldiğimiz noktada proaktif yaklaşımımız kadar, spor ve sanatın ruhunu paylaşmanın da büyük payı vardır. Zor coğrafyalarda zor işler başarmanın getirdiği farkındalıkla bir çok sosyal sorumluluk projesine destek verdik. Gayemiz, içinde yaşadığımız dönemin ve geleceğin toplumlarına kalitede sınır tanımayan, özgün, yaratıcı eserler bırakmak. O nedenle, sanata dokunan elimiz daha çok insana değsin istedik. Uluslararası başarılara imza atan değerli sanatçı Ahmet Güneştekin’in Viyana’daki ilk solo sergisi ile sanatseverleri buluşturmaktan gurur duyuyoruz” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler