Güngör Uras'ın cenaze programı belli oldu

Ekonomi yazarı Güngör Uras yaşamını yitirdi. Uras'ın cenazesi çarşamba günü Bebek Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

19 Ağustos 2018 Pazar, 19:23
Abone Ol google-news


Ekonomi yazarı Güngör Uras yaşamını yitirdi.  Acı haberi Milliyet gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç sosyal medyadan, "Güngör Uras Hocamı kaybettik... Başımız sağolsun..." mesajı ile duyurdu.

Güngor Uras'ın cenazesi 22 Ağustos 2018 Çarşamba günü Bebek Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Milliyet gazetesindeki köşesinde Uras,  oluşturduğu "Ayşe Teyze" ve "Ali Rıza Amca" örnekleri ile yurttaşların ekonomi yazılarını daha kolay anlamasını sağladı.


Güngör Uras kimdir?


Ekonomi yazarı Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras 1933 yılında doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'Mali Şube'sinden mezun oldu, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazandı, 1994'te Marmara Üniversitesi'nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10.000 civarında makale yazdı.

 Cenaze töreni belli oldu 

Duayen gazeteci için 22 Ağustos Çarşamba günü Bebek Camisi'nde cenaze namazı kılınacak. Buradaki törenin ardından Uras'ın cenazesi Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

Me

 

 

 

 

Güngör Uras için taziye mesajı yayınladılar

Uras için pek çok yazar taziye mesajı yayınladı. İşte o mesajlar

Ekonomist Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, "Ekonomi dünyasının üstadı, hocamız, ağabeyimiz Güngör Uras'ı kaybettik. Başımız sağ olsun." dedi.

Ekonomi dünyasının üstadı, hocamız, ağabeyimiz Güngör Uras'ı kaybettik. Başımız sağ olsun.

— Mahfi Eğilmez (@mahfiegilmez) 19 Ağustos 2018

 

Uğur Gürses: Son nefesine kadar kalemini düşürmedi

Eski Hürriyet yazarı Uğur Gürses ise, "Güngör Uras son nefesine kadar kalemini düşürmedi. Yazarken öğrenme çabası saygıya değerdi. Üzgünüm." dedi.

Güngör Uras son nefesine kadar kalemini düşürmedi. Yazarken öğrenme çabası saygıya değerdi. Üzgünüm.

— uğur gürses (@ugurses) 19 Ağustos 2018

 

Hasan Cemal: Hepimizin başı sağolsun

Gazeteci yazar Hasan Cemal Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Sevgili Güngör Uras’ı, yılların dostunu kaybettik, başta sevgili Nuran, hepimizin başı sağolsun." dedi.

<haber-yatay:1060238>