Hakan Şükür: Türk değilim!

AKP Milletvekili Hakan Şükür’den Kürt sorunu değerlendirdi. Şükür yaptığı açıklamada;" Ben bir Arnavut'um. Türk değilim ama bu topraklarda ekmek yedim. Bu topraklarda yaşıyorum. Geçmiş dönemde kalıplara bölünmüşlük nasıl varsa, etnik kökenlere bölünmüşlük de maalesef oldu" dedi.

22 Şubat 2013 Cuma, 19:12
Abone Ol google-news

AKP İstanbul Milletvekili ve eski milli futbolcu Hakan Şükür, Burdur'da zihinsel engellilerle maç yaptı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) düzenlenen söyleşiye katıldı.

 Söyleşide bir öğrencinin Kürt sorunuyla ilgili sorusu üzerine Şükür, şöyle konuştu:

''Bugün yapılmak istenenleri hiç kimsenin kenara atmaması lazım. Ama buradan güç alan başka düşünceler de var. Yani bunun böyle olmasını istemeyen düşünceler de var. Bizim hassasiyetlerimiz belli. Ülkesi, bütünlüğü, mezhebi, dini, dili, ırkı ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun, beraber yaşama, beraber bazı şeyleri çözme adına çok önemli. Bugün çok net görüyorsunuz kamuoyunda. Kolay bir süreç değil. Sizin attığınız adımlara ne kadar adım gelecek onu hep beraber göreceğiz. İnşallah daha sık beraber olur, daha fazla sorunlarımızı konuşup bu dostluğu kardeşliği pekiştirmek istiyoruz. Başta Kürt kardeşlerimizle olmak üzere.

Ben bir Arnavut'um. Aslında bu açıdan bakarsanız Türk değilim. Ama bu topraklarda ekmek yedim. Bu topraklarda yaşıyorum. Geçmiş dönemde kalıplara bölünmüşlük nasıl varsa, etnik kökenlere bölünmüşlük de maalesef oldu. Bunları yönetmek çok zor. Herkes bir hak arayışı içinde oldu. Bunları devlet olarak vermek ve kafa yormak, bunlarla ilgili çalışma yapmak zorundasınız. Bugünün iktidarı olarak biz de bunu yapıyoruz.''


Şükür, söyleşi sonrası gazetecilerin Didier Drogba ve Wesley Sneijder'in performansıyla ilgili sorusuna, ''Çok kaliteli iki oyuncu. Renk kattılar. Hem ülkemize gelmeleri, burada oynamaları... Umarım çok başarılı olurlar. Ülkemizdeki diğer gençlere de örnek olurlar. Çünkü uluslararası çok önemli oyuncular. Ben ikisi de beğeniyorum. Ama performansları ne olur, hep beraber göreceğiz'' dedi.

Şükür, iki oyuncunun Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı Schalke 04 maçındaki performansıyla ilgili soruya ise ''Tabi Avrupa Kupası maçı için hazırlanmak zordur. Sneijder onun eksikliğini yaşadı. Ama Drogba'yı çok iyi buldum'' diye konuştu.

'Futboldaki yabancılaşma, milli takıma zarar veriyor' 

Türk futbolundaki yabancı oyuncu sayısına dikkati çeken eski milli futbolcu ve AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, Açıkça söylemek gerekirse Türk futbolunda son yıllarda bir dibe vuruş değil ama hafif bir çalkalanma oldu. Bu tabii biraz yabancılaşmaya bağlı. Fazla yabancılaşma. Yerli oyuncularımız biraz ötelendi ve bu durum milli takımımıza olumsuz yansıdı dedi.
 
AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, bir dizi etkinliğe katılmak için Burdur'a geldi. AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik'in daveti üzerine kente gelen Şükür, ilk olarak Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Belediye Başkanı AKP'li Sebahattin Akkaya ve İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin'in katılımıyla Fatih Projesi kapsamında Burdur Anadolu Öğretmen Lisesi'nde öğrencilere tablet bilgisayar dağıttı. Öğrencilerle sohbet eden Şükür, okul bahçesinde onlarla fotoğraf çektirdi.
 
Buradaki törenin ardından Burdur Devlet Hastanesi'ne geçen Hakan Şükür ve protokol üyeleri, hastanede uygulamaya konulan 'Hasta Tanıtım Kartı' projesini başlattı. Şükür, ilk hasta tanıtım kartını Burdur Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Öztürk'e verdi.
 
'Sporcu kimliğim daha fazla biliniyor'
 
Burada gazetecilerin soruları üzerine açıklamalarda bulunan Hakan Şükür, futbolu bıraktığını ve artık siyasi bir kimliği bulunduğunu kaydetti. Ancak sporcu kimliğinin daha fazla bilindiğini anlatan Şükür, siyasetin de spor bölümünün bulunduğunu vurguladı. Sağlıklı yaşam için sporun önemine vurgu yapan Şükür, Sporu ne kadar tabana yayar, yaşlısını, gencini içine dahil edebilirsek hastaneler o zaman daha az ihtiyaç duyulur. Sağlık personelinin yaptığı hizmeti takdirle karşılıyorum fakat Allah kimseyi hastaneye düşürmesin dedi.
 
Yabancılaşma zarar veriyor
 
Türk futbolunun bulunduğu durumu da değerlendiren Şükür, şöyle dedi
 
Açıkça söylemek gerekirse Türk futbolunda son yıllarda bir dibe vuruş değil ama hafif çalkalanma oldu. Bu tabi biraz yabancılaşmaya bağlı. Fazla yabancılaşma. Yerli oyuncularımız biraz ötelendi ve bu durum milli takımımıza olumsuz yansıdı. Çok çabuk hedefe ulaşan oyunculara sahibiz. Bundan sonraki süreçten umutluyuz. Alt taraftan önemli yatırımlar hamleler yapılıyor. Oradan gelecek gençlerimiz bugünün yıldızlarıyla entegre olursa önemli başarılara ulaşırız.
 
'Fikirlerimizi paylaşıyoruz'
 

Geçmişte önemli başarıların elde edildiğini hatırlatan Hakan Şükür, geçmişle övünen değil geleceğe yatırımlar yapan, bu yatırımları da iyi spor adamlarıyla, eğiticilerle destekleyen politikalar uygulanması gerektiğini kaydetti. Bu amaçlar doğrultusunda adımlar atıldığını vurgulayan Şükür, Ben şu anda milletvekiliyim. Bu anlamda bir yetkim yok. Ama fikir verme adına Sayın Spor Bakanımıza, sporun içindeki herkese fikirlerimizi veriyoruz. Kimin verdiği önemli değil önemli olan uygulamaya geçmesi. Siyaseti biraz böyle yapmak lazım. Açıkçası ben yaptım demektense biz yaptık demeliyiz diye konuştu.