Hayri Kozakçıoğlu toprağa verildi

1991- 1995 yılları arasında İstanbul Valiliği yapan, Eski OHAL Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 08:39
Abone Ol google-news

Eski OHAL Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu için sabah saatlerinde İstanbul Valiliği'nde tören düzenlendi. İstanbul Valiliği'nde düzenlenen törenin ardından Hayri Kozakçıoğlu'nun cenazesi askerlerin omuzları üzerinde Teşvikiye Camisi'nde düzenlenecek tören için taşındı. Kozakcioglu, Zincirlikuyu Mezarligi'nda defnedildi. Mezarlikta eski İcisleri Bakani Mehmet Ağar da hazir bulundu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu İstanbul Valiliği'nde düzenlenen törende konuşma yaptı.

Kozakçıoğlu ailesi adına Hayri Kozakçıoğlu'nun kızı Meral Kozakçıoğlu konuşma yaptı. Kozakçıoğlu şunları söyledi: "Bugün hayatımın en zor konuşmasını yapıyorum. Hayatını canından çok sevdiği ülkesine adamış olan babam, aslında benim canım kahramanım ve yol göstericimdi. Bize doğru ve erdemli olmayı öğretti. Gece gündüz çalışarak ülkesine hizmetle geçirilmiş onurlu bir hayatı miras olarak bıraktı. Canım babam bugün hakka yürüyor. Cennet buluşacağımız günü bekliyorum... Huzur içinde yat… "

İstanbul Valiliği'nde düzünlenen törenin ardından Hayri Kozakçıoğlu'nun cenazesi askerlerin omuzları üzerinde Teşvikiye Camisi'nde düzenlenecek tören için taşındı. Kozakçıoğlu, törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

Hayri Kozakçıoğlu kimdir?

İstanbul ve eski Olağanüstü Hal Bölge Valisi. İlk ve Ortaokulu Alaşehir’de, lise öğrenimini ise İzmir’de yaparak 1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun olmuştur. Yüksek öğrenimini 1955 - 1959 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlayarak 1959 yılında İçişleri Bakanlığında Kaymakam adayı olarak göreve başlamıştır. Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1970 yılında Mülkiye Müfettişliğine ve daha sonra Başmüfettişliğe atanmıştır. Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt dışında inceleme ve araştırma yaptıktan sonra, 1978 yılında Erzurum Valiliğine atanmıştır. Daha sonra Vali kadrosu ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980‘den sonra Adana Valiliğine atanmıştır. 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12 Ocak 1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başlamıştır. Bu görevi yürütürken 19 Temmuz 1987‘de Olağanüstü Hal Bölge Valiliğine atanmıştır. 19 Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valiliğine atanmıştır. 1 Eylül 1993 tarihli Sabah Gazetesi’nde yer alan bir haberde İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiğini ileri sürüldü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini ileri sürdü. Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi. Kozakçıoğlu, 1 Kasım 1995'de görevini Rıdvan Yenişen'e devretmiştir. XX. ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekiliği yapmıştır. Evli ve 3 Çocuk babasıdır. Eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Sarıyer'deki evinde ölü bulundu.