Hayyam Garipoğlu tutuklandı

Münevver Karabulut cinayeti nedeniyle hakkında yakalama kararı olan işadamı Hayyam Garipoğlu, dün gece Atatürk Havalimanı'nda Londra'dan dönüşü sırasında gözaltına alındı. Hakkındaki yakalama kararı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

26 Kasım 2014 Çarşamba, 11:42
Abone Ol google-news

Münevver Karabulut cinayetine ilişkin yargılandığı davada "suçluyu kayırmaktan" aldığı hapis cezası onanan ve hakkında yakalama kararı bulunan İşadamı Hayyam Garipoğlu tutuklandı.

Hayyam Garipoğlu tutuklandı - VİDEO

Hayyam Garipoğlu'nun talebi üzerine avukatları dün emniyete bilgi verdi. Kesinleşen 3 yıl hapis cezası nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan Hayyam Garipoğlu, Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle Londra'dan geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Garipoğlu, havalimanı polisleri tarafından Bakırköy Adliyesi'ne getirilerek, infaz savcılığına çıkarıldı. Hakkındaki yakalama kararı yüzüne okunan Garipoğlu, tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi.

Hayyam Garipoğlu'nun avukatı Aytekin Kaya, müvekkilinin teslim olduğunu belirterek, ''Şirket avukatları tarafından müracaat edildi. Emniyetten arkadaşların da bilgisi vardı, daha önceden bilgi verildi. Hayyam Garipoğlu, adalete teslim oldu. Eski tutuklu kaldığı sürenin mahsubu yapıldıktan sonra tahliye olması bekleniyor. İnfazından dolayı kaçmadı, işlerinin yoğunluğu dolayısıyla yurt dışındaydı. Yoksa kendiliğinden müracaat etmezdi'' diye konuştu.

 

Münevver Karabulut cinayeti davası

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Kasım 2011'de, Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'nu ''çocuğa karşı tasarlayarak, canavarca bir hisle ve eziyet ederek öldürmek'' suçundan 24 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu'nun beraatına hükmeden mahkeme, amca Hayyam Garipoğlu ile Ahmet Batur, Mehmet Karakayalı ve Habib Kurt'u "suçluyu kayırmak", anne Tülay Makbule Garipoğlu'nu da "suç delillerini gizlemek ve yok etmek" suçlarından 3'er yıl hapis cezasına mahkum etmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 29 Mart 2012'de cezaları onamıştı.

Kız arkadaşı Münevver Karabulut'u 5,5 yıl önce öldüren Cem Garipoğlu, cezasının infazı için tutulduğu Silivri 5 No'lu Cezaevi'ndeki koğuşunda 10 Ekim'de ölü bulunmuştu. Adli Tıp Kurumu incelemesinde, Garipoğlu'nun intihar ettiği belirlenmişti. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı da kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

 

Garipoğlu'nun ''Sümerbank'' davası

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de Sümerbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin davada, 13 Aralık 2013'te verdiği kararda, Hayyam Garipoğlu'nu "zimmet'' suçundan 6 yıl 5 ay 23 gün hapis cezasına çarptırmıştı. Bu dava temyiz incelemesi için Yargıtay'da bulunuyor.