HDP, güvenlik önlemlerini artırıyor

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), parti il ve ilçe örgütlerine 'Güvenlik önlemleri ve acil eylem çağrısı' konulu bir genelge gönderildi. Genelgede güvenlik önlemlerini gerekli kılan koşulların oluşmasında AKP'nin sorumluluğuna işaret edildi.

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 16:58
Abone Ol google-news

HDP Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada genelge ile ilgili olarak "Genelgede HDP'ye yönelik saldırılarının devam etme olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekilerek parti binalarında güvenlik önlemlerinin titizlikle alınması gerekliliği vurgulandı. Bu çerçevede: Parti binasına gelenlerin üst aramalarının yapılması, partiye gelen paket, çiçek gibi malzemelerin nereden geldiğine, kim tarafından yollandığına dikkat edilmesi, katılınan tüm eylem ve etkinliklerde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerekliliği ifade edildi.

Genelgede Suruç Katliamına yönelik demokratik tepkilerin örgütlü bir şekilde gösterilmesi gerekliliğine dikkat çekilerek şehit cenazelerinin kitlesel bir katılım ve ortak duygu ve eylemlerle kaldırılması gerekliliği ifade edildi. Örgütlere Suruç'ta başlayacak olan barış nöbetlerine ilişkin bilgi verilirken, üç günlük yas gereği parti binalarına siyah bez asılması ve bir hafta boyunca şenlik, festival gibi etkinliklerin ertelenmesi istendi" ifadeleri kullanıldı.