HDP İstanbul il binasına silahlı saldırı

İstanbul'da silahlı bir saldırgan, HDP'nin Beyoğlu il binası önünde ateş açtı. Saldırgan gözaltına alınırken HDP'den yapılan açıklamada, "Bu faşist ve çeteci saldırılar karşısında demokratik tepkimizi sonuna kadar kullanacağız" ifadelerine yer verildi.

15 Ocak 2020 Çarşamba, 16:06
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) İstanbul İl binası önünde bir saldırgan, ruhsatsız olduğu belirlenen silahla 7 el ateş etti. Saldırgan daha sonra karakola giderek teslim oldu. İl binasına yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunan polis merkezindeki ekipler, silahla havaya ateş açtığı belirlenen M.S.H'yi gözaltına aldı. Daha önce mala zarar verme suçundan poliste kaydı bulunduğu belirtilen M.S.H'nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Bugün saat 15.00 sıralarında Beyoğlu ilçemizde HDP İl binasının da bulunduğu sokakta M.S.H adlı şüpheli şahıs tarafından silahla havaya ateş açılmıştır. Şüpheli şahıs Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince yakalanarak gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili adli tahkikat başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

HDP'DEN AÇIKLAMA

Saldırının ardından HDP İstanbul Basın Komisyonu açıklama yaptı.

HDP İstanbul Basın Komisyonu'nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Bu gün saat 15.00 dolaylarında HDP Istanbul İl binamıza kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahlı saldırı gerçekleşmiştir. Sozkonusu saldırıda 7 el ateş edilmiştir. Saldırıda şans eseri kimse yararlanmazken olay yeri inceleme ekipleri il binamızda tespitte bulunmaktadır. Saldırganın Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü ve Kaymakamlığı binasına kaçtığı oraya sığındığı şu an orada tutulduğu bilgisi de bize ulaşan son bilgidir.

Çeteler eliyle parti binalarımız bu tür saldırılara daha öncede maruz kaldı. Bu saldırıyla yöneticilerimiz, partililerimiz ve halkımız korkutulmak ve sindirilmek istenmektedir. Bu faşist ve çeteci saldırılar karşısında demokratik tepkimizi sonuna kadar kullanacağız. Bu amaçla bu gün saat 16.30'da vekillerimiz, yöneticilerimiz ve halkımızın katılımıyla il binamız önünde basın açıklaması yapılacaktır.