HDP'de referandum hazırlığı: Olumlu dil ve sandık güvenliği

HDP anayasa referandumunda yürüteceği “hayır” kampanyasında olumlu bir dil kullanmayı ve olumlu mesajlar vermeyi planlıyor. Ayrıca HDP’de özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yurttaşların sandığa gitmesini özendirmek için yapılacaklar ve sandık güvenliğinin sağlanacağı bir sistem oluşturulması tartışılıyor.

26 Ocak 2017 Perşembe, 21:24
Abone Ol google-news

Anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecinde HDP’nin yürüteceği kampanya sürecinde 81 ilde etkinlik yapılması planlanırken, kampanyada verilecek mesajların içeriğinin olumlu olması, toplumdaki kutuplaşmayı artırmayan bir üslup kullanılması hedefleniyor. HDP’nin özellikle bölgedeki yurttaşların referandumda sandığa gitmesi konusunda motivasyonu artırıcı özel çalışmalar yürütülmesi de değerlendiriliyor.

Anayasa değişikliğiyle ilgili referandum öncesi HDP’de yürütülecek kampanyayla ilgili çalışmalar da başladı. Bu kapsamda HDP 81 ilde de referandumla ilgili çalışma yürütmeyi hedefliyor. Mitinglerin yapılması da planlanırken, Türkiye genelinde halk toplantıları ve etkinlikleriyle referandum kampanyasının yürütüleceği ifade ediliyor. HDP’li bütün milletvekillerinin aktif olarak seçim bölgeleri ve seçim bölgelerinin dışındaki yerlerde de çalışmalar yapması planlanıyor.

‘İyi örnekler verilecek’

Edinilen bilgiye göre, kampanya boyunca HDP’nin kullanacağı mesajlar olumlu bir dille hazırlanacak. Toplumun evet ve hayır cephelerinde kutuplaşacağı gerekçesiyle HDP, kampanyada “kötü örnekler” yerine “iyi örnekler” üzerinden yurttaşlara seslenecek. Bu kapsamda HDP kampayasında referandumdan evet çıkması durumunda Türkiye’de yaşanacaklar yerine, hayır çıkması durumunda yaşanacaklara ilişkin tespitlere yer verecek.

HDP’de özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde referanduma katılımın seçime katılım oranını bulması için özellikle milletvekillerinin mahalle mahalle, köy köy ziyaretler gerçekleştireceği belirtiliyor. Bu kapsamda bölgeye özel sandığa gidin mesajı verecek ayrı bir çalışmanın da yürütüleceği ifade ediliyor. HDP referandumda yurttaşların gönüllü katılımına dayanan sandık güvenliğinin sağlanacağı bir sistem oluşturulmasını tartışıyor.