HDP'den kayyım raporu: 48 belediyemize kayyım atandı

HDP'nin hazırladığı "İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri" raporunda, 19 Ağustos 2019'dan beri 48 HDP belediyesine kayyım atandığı, 72 belediye eşbaşkanının gözaltına alındığı ve 15 belediye eşbaşkanının da halen cezaevlerinde tutulduğu belirtildi.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 15:00
HDP'den kayyım raporu: 48 belediyemize kayyım atandı
Abone Ol google-news

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan, Salim Kaplan ve HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, partinin genel merkezinde "İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri" raporunu açıkladı.

Karaaslan, bugüne kadar 3 büyükşehir, 5 il, 33 ilçe olmak üzere 48 belediyelerine kayyum atandığını belirterek şunları söyledi: 

“72 belediye eşbaşkanımız bu süreçte gözaltına alındı. 19 kadın arkadaşımız olmak üzere 37 belediye eşbaşkanımız çeşitli tarihlerde cezaevlerinde tutsak edildiler. Hala Türkiye’nin değişik cezaevlerinde 15 belediye eşbaşkanımız tutsaktır. Bunların 7’si kadın belediye eşbaşkanımızdır. Yine iktidar bu dönemde 7 belediye eşbaşkanımıza ev hapsi verdi. 6 belediye eşbaşkanımız 10 aydır ev hapsinde. Ne iddianame ne de haklarında bir suçlama var. Ev hapsi bu dönemde bir cezalandırmaya dönüştürüldü. İktidarın bu dönemdeki gerçekleştirdiği irade gaspının en büyük yansıması yerelde karar merci olan belediye meclislerinde gerçekleşti. 807 belediye meclis üyemiz görevini yerine getiremez hale geldi. Kayyımlar yerelin karar organı olan belediye meclisini fiilen kapattılar, halkın yönetime katılma hakkını gasp ettiler.”

BAKANLIĞIN HAZIRLADIĞI KİTAPÇIĞA TEPKİ

İçişleri Bakanlığ'ının “Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri” kitapçığına da tepki gösterilen açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Bakanlığın hazırladığı kitapçığın neresinden tutarsak elimizde kalıyor. Nereden bakarsak bakalım bir çarpıtmaya denk geliyoruz. Tam bir tutarsızlık içeriyor. Bu çarpıtmaları biz 22 madde üzerinde özetledik. Belediye belediye net detaylı cevaplarımızı verdik.”