HDP'li Altan Tan'a 38'5 yıl hapis istemi

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a 5 ayrı suçtan 38,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

22 Şubat 2017 Çarşamba, 12:40
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz aylarda gözaltına alınıp daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Halkların Demokratik Partisi Diyarbarı milletvekili Altan Tan'a 5 ayrı suçtan 38 buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Altan Tan hakkında hazırlanan 304 sayfalık iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca Tan'ın eylemlerine ilişkin yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 6 fezlekenin TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne "Yasama Dokunulmazlığının" kaldırılması talebiyle gönderildiği hatırlatıldı.

6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına eklenen geçici 20. madde gereğince Tan'ın fezlekelerde yer alan eylemlerine ilişkin dokunulmazlığının kaldırıldığı ifade edilen iddianamede, soruşturma dosyalarının Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gereğinin takdir ve ifası bakımından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği anımsatıldı.

İddianamede, Tan'ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve terör örgütü PKK kurucularının ideolojisi doğrultusunda hareket ettiği, örgütün silahlı eylemlerine sahip çıktığı ileri sürüldü.

Milletvekili olan şüphelinin "siyasi faaliyet" görünümü altında gerçekleştirilen eylemlerinin salt siyasi faaliyet kapsamında görülemeyeceği belirtilen iddianamede, eylemlerin bir bütün halinde silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil terör örgütü üyesi olma suçunu oluşturduğu kaydedildi.

POLİSE YUMRUK ATTI İDDİASI

İddianamede, Diyarbakır Valiliğince 2012 yılında gerçekleştirilmesi planlanan nevruz etkinliğinin yasaklanmasına rağmen Tan'ın, terör örgütün çağrı ve talimatları doğrultusunda düzenlenen, terör örgütü PKK'nın propagandası ve gövde gösterisi haline dönüştürülen eyleme katıldığı, alana doğru yürüyüşe geçen grubun ön saflarında yer aldığı, güvenlik güçlerince oluşturulan barikatı geçmek için "Siz ne yapıyorsunuz" diyerek bir polise yumruk atmaya çalıştığı öne sürüldü.

İddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Tan'ın, güvenlik güçlerine yönelik darp girişiminde bulunmasının yanı sıra görevli bir polis amirine, 'Sicilini ver küstah! Kim sana bu yetkiyi verdi? Utanmaz adam. Sen ülke sevmeyi bana mı öğreteceksin? Terbiyesiz.' şeklinde hakaret ettiği, milletvekilliği zırhını kullanarak güvenlik güçlerinin görevini yapmasına engel olduğu ve eylemci kitleyi kışkırttığı, ısrarla yolu trafiğe kapatarak beraberinde bulunan diğer milletvekilleri ve yöneticilerle kol kola girerek nevruz alanına yürüdüğü ve örgüt propagandası olabilecek tarzda zafer işareti yaparak eylemci kitleyi selamladığı ve alkış tuttuğu tespit edilmiştir. Şüphelinin bu haliyle, 'terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek', 'görevi yaptırmamak için direnme' ve '2911 sayılı Kanuna Muhalefet' suçlarını işlediği anlaşılmıştır."

İddianamede, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında, "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme", 6-8 Ekim olaylarında "suç işlemeye tahrik" ve "2911 sayılı Yasaya Muhalefet", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 17,5 yıldan 38,5 yıla kadar hapis ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.