Herkes ‘Barış’ı haykıracak

“Dünya Barış Günü” kapsamında bugün Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum kuruluşları, kadınlar, LGBTİ örgütleri ve yurttaşlar “barış”ı haykıracak, yurttaşlar barış çağrısı yapacak.

31 Ağustos 2015 Pazartesi, 21:13
Abone Ol google-news

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında birçok kuruluş ve yurttaşlar Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinlikler ve eylemler gerçekleştirecek.

İSTANBUL

Kadınlar ve LGBTİ örgütleri “Barış için ısrar edeceğiz” adlı basın açıklamasını bugün saat 12.00’de Taksim’deki Taxim Hill Otel’de yapılacak. Birleşik Haziran Hareketi üyeleri de 19.00’da Taksim, Tünel Meydanı’nda “Sarayı yıkalım, savaşı durduralım” şiarıyla eylem yapacak. Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte ise Beşiktaş Evlendirme Dairesi karşısındaki Dünya Barış Parkı’nda 20.00’de barış güvercini uçurulacak ve oyuncu Dilek Türker “Mutlu Ol Nâzım” oyununu sergileyecek.

Beyoğlu Barış Bloku da saat 21.00 ile 00.00 arası Taksim Mis Sokak’ta barış nöbeti tutacak.

ANKARA

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu üyeleri bugün saat 10.00’da Koza Suit Otel’de “Neden savaş halindeyiz” diye soracak ve erkekler tarafından öldürülen 185 kadını konuşacak. Kadınlar ve LGBTİ örgütleri de “Barış için ısrar edeceğiz” adlı basın açıklamasını 11.00’de Tunalı Hilmi Caddesi’nde, Otel Tunalı’da gerçekleştirecek. ODTÜ Mezunları Derneği, Çankaya Belediyesi, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası’nın organizasyonuyla, sanatçı Suavi, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ODTÜ Vişnelik’te konser verecek.

ODTÜ Mezunları Derneği’nden yapılan açıklamada, Dünya Barış Günü’nün emperyalizmin ve faşizmin saldırganlığını artırmasıyla bölgesel savaşların ortaya çıktığı, dünyanın ve ülkemizin kaos ve can pazarına sürüklendiği bir dönemde girildiği belirtildi. Açıklamada, “Barışa ve insanlığa olan umudumuzla ülkemizde yaratılan kaos ve vahşet ortamının bir an önce sona erdirilmesi için barıştan, özgürlükten, kardeşlikten yana sürdürdüğümüz mücadelemize birlikteliğimizden aldığımız güçle devam ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İZMİR

İzmir’de de Dünya Barış Günü savaş çığlıklarının gölgesinde kutlanacak. HDP İzmir İl Örgütü bugün saat 15.00’te Gündoğdu Alanı’nda barış mitingi yapacak. Aynı alanda saat 17.00’de de KESK, DİSK, TMMOB’un düzenlediği miting yapılacak. Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik ise saat 20.30’da Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda ger- çekleştirilecek. Tarık Akan, Rutkay Aziz, Ataol Behramoğlu, Timur Selçuk, Tuna Kiremitçi, Nebil Özgentürk, Metin Uca, Düş Gezginleri, Haluk Şahin, Haluk Çetin, Nilüfer Akdoğu, Evrim Keskin Özülgen, Kemal Anadol, Tuğrul Keskin ve Namık Kuyumcu gibi tanınmış isimler, dünyaya barış mesajları verecek. Gecenin sunuculuğunu ise Gülsen Tuncer ile Altan Gördüm yapacak. Etkinlik öncesi belediye binası önünden saat 19.00’da başlayacak sessiz kortej yürüyüşü de olacak.

DİYARBAKIR

Özgür Kadın Platformu’nun öncülüğünde bugün saat 17.00’de yürüyüş düzenlenecek.

ŞIRNAK

Cizre ilçesinde HDP, DBP ve STK’lerin katılımıyla saat 15.00’te yürüyüş düzenlecek.

ADANA

Adana Barış Bloku öncülüğünde saat 17.30’da İnönü Parkı’ndan Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş yapılacak. Yürüyüşe, TMMOB, KESK, DİSK, İHD, ÇHD, Adana Barosu destek verecek.

MERSİN

CHP, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yapacak. Demokrasi Platformu da Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde saat 18.00’de miting düzenleyecek.

BURSA

TMMOB öncülüğünde saat 18.30’da Setbaşı Mafel önünden Atatürk Anıtı’na yürüyüş yapılacak.