Heykeller de konuşur...

İngiltere’de yazarlar ve oyuncular 35 heykeli seslendirdi.

Yayınlanma: 19.08.2014 - 10:03
Abone Ol google-news

Eğer heykeller konuşabilseydi hangi hikâyeleri anlatırdı? Sing London sanat kollektifi tarafından “Konuşan Heykeller” adıyla hazırlanan çalışmada, İngiltere’nin Londra ve Manchester kentlerindeki 35 önemli heykel, yazarlar, aktörler ve komedyenler tarafından hazırlanan ve seslendirilen monologlarla konuşacak ve sanatseverlerin bu sorusuna yanıt verecek.

Patrick Stewart, Simon Russell Beale, Tony Harrison, Hugh Dennis, Jonny Sweet, Timothy West, Ed Stoppard gibi sanatçıların yer aldığı projede seslendirilen heykeller arasında Londra’nın Paddington istasyonundaki “Meçhul Asker”, Baker Street’teki Sherlock Holmes, British Library’deki Isaac Newton heykeli gibi çok önemli, popüler anıtlar bulunuyor.

Sanatseverler, seslendirilen 3 dakikalık metinleri, heykellerin yanına konulacak plakalara NFC özellikli akıllı telefonlarıyla dokunarak ya da plakalardaki QR kodlarını akıllı telefonlarıyla okutarak alacakları çağrıyla dinleyecekler.

Bugün başlayıp bir yıl boyunca devam edecek olan projede, telefonlara gelen çağrılarda Sherlock Holmes ve Kraliçe Victoria heykelleri ve Spitalfields’deki “Keçi” heykeli sanatseverlere kendi öykülerini anlatacak.

Çalışmayı BBC, Bridgewater Hall, British Library gibi birçok önemli kurum destekliyor. Projeyle ilgili araştırmalardan elde edilecek bulgular Leicester Üniversitesi tarafından değerlendirilecek ve bulgulara müzeler ve kültür kurumları serbestçe erişebilecek.


En Çok Okunan Haberler