Hindistan'da Delta Plus varyantı vaka sayısı 40'a yükseldi

Hindistan'da Delta Plus varyantında vaka sayısı 40’a yükseldi. Hindistan hükümeti, "Delta Plus mutasyonu Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’te görüldü" dedi.

23 Haziran 2021 Çarşamba, 16:42
Hindistan'da Delta Plus varyantı vaka sayısı 40'a yükseldi
Abone Ol google-news

Hindistan mutasyonunun ardından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğu ifade edilen Delta Plus adlı yeni mutasyon görülmüştü. Ülkede toplam Delta Plus varyantı vaka sayısının 40’ yükseldiği açıklandı.

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Delta Plus mutasyonu Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’te görüldü. Şimdiye kadar 40 vaka tespit edildi. Önemli bir artış yok" denildi.

Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’e yeni mutasyonun yayılmaması için kalabalıkların ve toplantıların yasaklanmasıyla beraber koronavirüse karşı alınan önlemlerin arttırılmaya talimat verildi.

'ÜÇÜNCÜ DALGAYI TETİKLEYEBİLİR'

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Hindistan mutasyon virüsünün daha bulaşıcı olduğunu açıklarken yeni belirlenen Delta Plus varyantının ise daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu düşünülüyor.

Maharashtra’daki Hindistanlı sağlık uzmanlara göre, Delta Plus ülkede üçüncü bir salgın dalgasını tetikleyebilecek.

Hindistan’da açıklanan son verilere göre toplam koronavirüs vaka sayısı 30 milyon 28 bin 709’a ulaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 390 bin 691 oldu.