HÖH hortladı... Cumhurbaşkanı adına ‘seferberlik’ ilanı

‘Paramiliter güç’ eleştirilerinin ardından kapatılan ‘Halkın Özel Harekâtı’ Başkanı Fatih Kaya, şimdi de platform kurup ‘Cumhurbaşkanı’ adına ‘seferberlik’ ilan etti.

24 Aralık 2018 Pazartesi, 21:56
Abone Ol google-news

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan ancak İçişleri Bakanlığı’nın uyarısı ile kapanan Halkın Özel Harekâtı (HÖH) hortladı. 24 Haziran seçimleri öncesinde AKP’den aday adayı olan kapanan HÖH’ün Başkanı Fatih Kaya, bu kez “Milli Seferberlik Hareketi Platformu”nu kurdu. “Seferberlik Hareketi”, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı 81 milyon tek yürek olmak” sloganıyla harekete geçti. İlk HÖH skandalını ortaya çıkaran CHP’li Murat Bakan, “Bu tarz yapılanmaların nerelere varabileceği düşünülüyor mu? Amaçları arasında ‘Cumhurbaşkanı’ kelimesini koyan her grup, platform kurup dernekleşme yoluna girerse önüne nasıl geçilecek” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından; kurulan HÖH ile birlikte “paramiliter oluşum” tartışması başladı. Aralık 2017 tarihli OHAL KHK’si ile “darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler” hukuki ve cezai sorumluluktan kurtarılınca tartışma alevlendi.

Ocak 2018’de yapılan denetimin ardından İçişleri Bakanlığı’nın kendilerini uyardığını açıklayan Kaya, “Derneğimizin isminin Jandarma ve Polis Özel Harekâtı’nı çağrıştırdığı yönünde uyarı yazısı bize gönderildi. Devletimizin zarar görmemesi, farklı tartışmalara yol açmamak adına derneğimiz HÖH’ü ve 46 şubesini kapattık” dedi.

Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nde “devlet memuru” olduğunu belirten Kaya, 24 Haziran seçimlerinde, AKP İstanbul 1. bölge milletvekili aday adaylığını duyurdu. Aday gösterilmeyen Kaya’nın, seçimlerin ardından yeni bir oluşum için düğmeye bastığı ortaya çıktı.

Kaya, bu kez, Ağustos 2018’de Milli Seferberlik Hareketi Platformu’nu kurdu ve başkanı oldu. Platform’un internet sitesinde, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı direnmek için sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak katılımcılarla birlikte, ‘Milli Seferberlik Hareketi Platformu’ kuruldu. Bize katılmak isteyen STK’ler ve kurumsal katılımcılar logoları ile makbuzlarını, bireysel katılımcılar ise sadece makbuzlarını sitemizde bulunan mesaj kısmına gönderdiklerinde katılımcı olarak sitemizde yayımlanacaktır. Katkıda bulunmak için Türkiye Merkez Bankası Ankara Şubesi IBAN No’suna sitemizden ulaşabilirsiniz. Devletimin yayındayım, hazineye benim de katkım olsun” yazısının olduğu görsel yer aldı. Sitede “Hazine Müsteşarlığı’nın IBAN numarasından” da söz edildi ancak herhangi bir hesap numarası yer almadı. Sitenin ‘amacımız’ bölümünde ise “Cumhurbaşkanına, bakanlarına, milletvekiline, valisine, bürokratına, komutanına, müdürüne, amirine, esnafına, memuruna, yazarına, sporcusuna, sanatçısına, gazetecisi-yazarına, polisine, askerine yapılacak hukuksuz algıların karşısında tek vücut olarak korkusuzca durmak” ifadeleri kullanıldı.

 ‘Her Cumhurbaşkanı kelimesini koyan...’

İlk HÖH skanladını da ortaya çıkaran CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Paramiliter yapılanmaların dünyadaki örneklerine bakıldığında; faşizmin yükseldiği ülkelerde muktedir/ler mutlak güce ulaşma gayesi uğruna baskı ve şiddeti paramiliter örgütlenmeler aracılığıyla arttırmıştır. İtalya’da, Mussolini döneminde ‘Kara Gömlekliler’, Almanya’da ‘Kahverengi Gömlekliler’, İrlanda’da ‘Halk Savunma Birlikleri.’ Sonucunda ise, bu yapılanmalar üzerine inşa edilen rejimler kendi ülkelerine ve dünyaya felaket getirmiş, milyonlarca insanın katledilmesine sebep olarak insanlık trajedisine yol açmıştır” dedi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi kolluk kuvvetlerinin olduğunu dile getiren Bakan, “Bu tarz ne olduğu belli olmayan dernek ve yapılar toplumu tedirgin etmekte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarını zedelemektedir. HÖH’ü kapatıp aynı mantıkta platform adı altında varlığını sürdüren kişinin önce Türkmen Dağı’nda komutan olduğu söylendi, sonra ‘parti üyesi değilim, devlet memuruyum, ücretsiz izin alıp gittim savaştım’ dedi, sonra da 24 Haziran seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı. Bu nasıl iştir anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı. Bakan, “Bu tarz yapılanmalar takip edilmiyor mu? Nerelere varabileceği düşünülüyor mu? Amaçları arasında ‘Cumhurbaşkanı’ kelimesini koyan her grup platform kurup dernekleşme yoluna girerse bunun önüne nasıl geçilecektir?” sorularını yöneltti.