Hopa'daki ölüm isyan ettirdi!

AKP'nin Hopa mitinginde çıkan olaylarda ''Metin Lokumcu''nun hayatını yitirmesini protesto eden ve AKP Ankara İl Başkanlığı'na yürüyen grupla polis arasında arbede çıktı. İstanbul Taksim'de ise yapılan protestolarda protestocu grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

31 Mayıs 2011 Salı, 17:03
Abone Ol google-news

Aralarında, DİSK, KESK, TKP, EMEP, Halkevleri gibi bazı sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti üyelerinin bulunduğu grup Sakarya Caddesi'nde, ''Boyun eğme'' yazılı pankartı açıp ''Metin Lokumcu'' ölümsüzdür şeklinde sloganlar attı.

Grup daha sonra, AKP aleyhinde de sloganlar atarak, polis eşliğinde Kocatepe Cami yanındaki AKP İl Başkanlığı'na yürüyüşe geçti. Başkanlık önüne siyah çelenk koymak isteyen ve geniş güvenlik önlemine tepki gösteren gruptakiler, taş ve sopalarla polise saldırdı.

Polis de gruba biber gazı ve gaz bombası ile müdahale etti. Dağılan grubun, Kızılay'da bazı yerlerde toplanıp yol kapattığı bildirildi.

Hopa'da çıkan olaylarda bir kişinin hayatını yitirmesi üzerine AKP Ankara İl Başkanlığı'na yürümek isteyen grup ile polis arasında çıkan arbede nedeniyle 60 kişi gözaltına alındı. Olaylarda, 20 polis yaralandı, çok sayıda polis aracında da maddi hasar meydana geldi.

 

Taksim de karıştı!

Beyoğlu'da, Artvin'in Hopa ilçesinde çıkan olaylarda bir kişinin yaşamını yitirmesini protesto ederek, AKP seçim irtibat bürosuna ve polise taş ve sopalarla saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edildi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu ile çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşlarına üye göstericiler, pankart ve sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Gruba, İstanbul bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de destek verdi.

Gruptakilerden bazıları, Taksim Meydanı'ndaki bir binada asılı bulunan dev AKP pankartını iplerini keserek aşağı indirdi. Göstericiler, meydanda önlem amacıyla bekleyen Çevik Kuvvet ekiplerine de taş ve sopalarla saldırdı. Polis ekipleri de göstericilere tazyikli suyla müdahale etti. Yaşanan arbede sırasında yoldan geçen bazı araçlar hasar gördü.

Bir süre sonra AKP Beyoğlu İlçe Başkanlığı Taksim Seçim İrtibat Bürosuna da boya ve taş atan göstericileri polis tazyikli suyla dağıttı.

Göstericilerden bir grup, tekrar Galatasaray Lisesi'ne doğru yürüyüşe geçerken, Çevik Kuvvet ekipleri de bölgede geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.

İstiklal Caddesi boyunca yürüyerek lisenin önüne gelen göstericiler, burada basın açıklaması yaptı.

 

Giresun'da gerginlik

AKP Giresun İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen ÖDP, Halkevleri ve Devrimci Liseliler (DEV-LİS) üyeleri ile güvenlik güçleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün gerçekleştirdiği Hopa mitinginde HES Protestosu yapan grubun arasında bulunan ve geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu için ÖDP, Halkevleri ve DEV-LİS üyelerinden oluşan bir grup, Gazi Caddesi'nde bir araya geldi.

Gazi Caddesi ve Cemal Gürsel Caddesi boyunca Başbakan Erdoğan ile AK Parti hükümeti aleyhinde slogan atarak yürüyüş yapan grup üyeleri, Çarşı Polis Merkezi Büro Amirliği önünde Çevik Kuvvet Polisi ekipleri tarafından barikat kurularak durduruldu.
Bunun üzerine grup, ''İmamın ordusu emekçinin düşmanı'', ''AKP'den hesabı gençler soracak'' sloganları attı. Grup üyeleri ve polis ekipleri arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Protesto yürüyüşüne izin verilen grubun AKP İl Başkanlığı önünde yaptığı basın açıklamasının ardından grubun güvenlik güçlerinin kontrolünde dağılımı sağlandı.