Hrant Dink belgeseline Altın Küre ödülü

Intermedia film ve produksiyon şirketi tarafından Dünya Medya Festivali kapsamında 200'ün üzerinde filmin katıldığı ve bu yıl 11'ncisi düzenlenen film festivali yarışmasında, "Hrant Dink Cinayeti Dosyası" adlı belgesel film Altın Küre ödülünü aldı.

20 Mayıs 2010 Perşembe, 09:27
Abone Ol google-news

Almanya'nın Hamburg kentindeki Delphi Showpalast adlı gösteri salonunda düzenlenen ödül törenine yönetmen ve gazeteci Osman Okkan, uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Dünya Medya Festivali Başkanı Cora Chinbuah ile çeşitli ülkelerden gelen yönetmen ve yapımcılar katıldı. Okkan ödülünü, jüri üyelerinden Norman Schlomka'nın elinden aldı.

Ödül töreninde konuşan Rakel Dink, çok duygulandığını ve film yapımcılarına teşekkür ettiğini belirterek, "Hamburg'a daha önce de Hrant ile birlikte gelmiştim. Çok duygulandım. Doğruluk, adalet için çalışan gönüllü dostlara çok teşekkür ederim" dedi.

"Bu filmin yüz yılın hikayesi olduğunu" kaydeden Rakel Dink, "Bu hikaye doğruyu, adaleti, gerçeği hayatı pahasına savunan birinin yaşam hakkının elinden alındığının hikayesi. O, doğruluk, adalet ve gerçeklerin söylenmesi gerektiğini söylediği için öldürüldü" diye konuştu.

Rakel Dink, ödül töreninden sonra yaptığı açıklamada da, "O bir kişiydi, şimdi yüz binlerce kişi oldu. Dink, öldürüldükten sonra Türkiye'de bir patlama yaşandı. Zaman ve inatla buna devam etmek gerekir. Türkiye'de insanları yaşatan politikalara ihtiyaç var, öldüren değil" dedi.

Yönetmen Okkan, "Hrant Dink Cinayeti Dosyası" adlı belgesel filme verilen ödülü Hrant Dink'in yaşamına ve ve mücadelesine verilen bir ödül olarak nitelendirerek, "Bu ödül, barış, insanların kardeşliği ve tarihleri ile hesaplaşmak için verilen mücadelenin dünya çapında da saygı görüldüğünün tanınması açısından önemli. Bu ödül, aynı zamanda barışın da simgesi olacak" dedi.

Eşi Simone Sitte ile birlikte Türkler ve Ermeniler arasındaki ilişkilerin ele alındığı film çalışmalarına 2002 yılında başladığını ifade eden Okkan, "Filmin danışmanlığını Hrant Dink üstlenmişti. 2006 yılında eşimi kaybettim, kısa bir süre sonra da Hrant Dink öldürüldü. Bunun üzerine film eksenine Hrant Dink'in mücadelesini koyarak projeyi tamamlamaya karar verdik" diye konuştu.