'HSK seçimi için muhalefete üye sözü verdi' iddiasına ilişkin TBMM'den açıklama

TBMM Başkanlığı, Mustafa Şentop'un 'Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği seçimleri için muhalefete söz verdiği' yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

29 Nisan 2021 Perşembe, 17:51
'HSK seçimi için muhalefete üye sözü verdi' iddiasına ilişkin TBMM'den açıklama
Abone Ol google-news

TBMM Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; HSK üye seçimlerinin, Anayasa'nın 159. maddesi ile Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 18, 19 ve 20. maddelerinde öngörülen esaslar doğrultusunda gerçekleştirildiği, Meclis'in, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, öğretim üyeleri ile avukatlar arasından HSK'nın 7 üyesini seçtiği hatırlatıldı.

Bu kapsamda TBMM Başkanlığı'nın, HSK üyeliği için mevcut üyelerin görev sürelerinin dolmasından 60 gün önce, 7 Nisan'da seçim sürecini başlattığı ve adaylık için başvuru tarihlerini ilan ettiği, başvuru süresinin 22 Nisan'da tamamlanmasının ardından Meclis Başkanlığı'na yapılan adaylık başvurularının, TBMM Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon'a gönderildiği bildirildi.

"TBMM BAŞKANLIĞI'NIN YETKİSİ BULUNMUYOR"

HSK üyeliği seçim sürecine ilişkin anayasa ile Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda, adaylık başvurularının Karma Komisyon'a gönderilmesinden sonra TBMM Başkanlığı'na yüklenen bir görev veya verilen bir yetkinin bulunmadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Adaylık başvurularının, TBMM Başkanlığınca Karma Komisyona iletilmesinden sonra seçim işlemlerinin tamamlanması ve Kurul üyelerinin belirlenmesi Karma Komisyon ile TBMM Genel Kurulu tarafından gerçekleştirilmektedir. Karma Komisyon ve TBMM Genel Kurulundaki seçim süreçleriyle ilgili olarak TBMM Başkanlığının herhangi bir yetkisi ve görevi bulunmamaktadır. Bu çerçevede bugün bazı basın yayın organlarında yayımlanan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, 'HSK üyeliği seçimleri için muhalefete söz verdiği' iddialarını içeren haberler tamamen gerçek dışıdır.


  • İlgili Haberler

  • ‘Şentop muhalefete üye sözü verdi’ krizi! ‘Şentop muhalefete üye sözü verdi’ krizi!