HSP'de 30 aday türbanlı

HSP 12 Haziran milletvekili genel seçimlerinde 30'u türbanlı 80 kadını aday olarak gösterirken, listelerinde Süryani ve Yahudi kökenli yurttaşlara da yer verdi.

12 Nisan 2011 Salı, 15:23
Abone Ol google-news

Kısa bir süre önce kurulan ve bu seçimlere katılma hakkı elde eden HSP, seçimlerde 30'u türbanlı olmak üzere toplam 80 kadın aday gösterdi.

HSP'nin bu seçimlerde kadın ve genç adaylara büyük önem verdiği belirtilirken, Tunceli 1. sıra adayının da Nevin Hedef olduğu bildirildi. HSP'nin 30 yaşın altında 47 adayının bulunduğu ifade edildi.

Öte yandan, HSP önümüzdeki seçimler için, İstanbul 1. Bölge 15. sırada Polonya kökenli Antoni Vilkoşevski'yi, İstanbul 2. Bölge 21. sırada Süryani kökenli Hanna Yılmaz'ı ve İzmir 1. Bölge'de ise 3. sırada Yahudi kökenli Lina Gahun'u aday gösterdi.
 

Kurtulmuş, İstanbul 1. bölgeden aday

Bu arada, Genel Başkan Numan Kurtulmuş İstanbul 2. Bölge 1. sıra, Genel Başkan Yardımcılarından Teoman Rıza Güneri Konya 1. sıra, Zeki Kılıçarslan İstanbul 3. Bölge 1. sıra, Çağrı Erhan Ankara 1. Bölge 1. sıra, tarım eski bakanlarından Musa Demirci İstanbul 2. Bölge 3. sıra, Maliye Bakanlığı eski müsteşarlarından Hasan Basri Aktan 2. Bölge 2. sıra, eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu İstanbul 1. Bölge 1. sıra, HAK-İş eski Başkanvekili Yusuf Engin de İstanbul 3. Bölge 5. sıradan aday gösterildi.