Hücreevinde çatışma: 2 terörist öldürüldü, 4 polis hafif yaralı

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Aralık'ta Bayrampaşa'da görevden dönen Çevik Kuvvet aracının geçişi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili belirlediği teröristleri yakalamak için Gaziosmanpaşa'da hücreevine düzenlediği operasyon sırasında çatışma çıktı. Operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi, 4 polis hafif yaralandı.

22 Aralık 2015 Salı, 07:54
Abone Ol google-news


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) Ekipleri, 1 Aralık Salı günü Bayrampaşa'da görevden dönen Çevik Kuvvet aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamayla ilgili çalışmalarını tamamladı. TEM ekipleri, olayı gerçekleştiren teröristlerin Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi 1149 sokakta bir hücreevinde yaşadıklarını tespit etti. Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, sabah 02.30 saatlerinde operasyonu başlatan TEM Özel Tim ekiplerinin binaya girmesi üzerine, evde bulunan teröristler ateş açtı. Polis ekipleri açılan ateşe karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Yaklaşık yarım saat süren çatışmada henüz kimlikleri belirlenemeyen iki terörist etkisiz hale getirildi. TEM Özel Tim ekipleri'nden 4 polis hafif bir şekilde yaralandı.

YARALI POLİSLER HASTANEDE
Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Çatışmada yaralanan 4 polis memurundan ikisi ambulanslarla, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne bir polis Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım Hastanesi ve diğer yaralı polis de Çapa'daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.Yaralı polis memurlarının sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.Çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirilirken olayın yaşandığı adreste sokağa giriş ve çıkışlar zırhlı polis araçlarıyla kapatıldı Gazeteciler ve vatandaşlar olay yerine yaklaştırılmadı. Olası bir toplumsal olaya karşı bir TOMA'da hazır bekletildi.

EVDE DÜZENEKLE KURULMUŞ BOMBA
Çatışma sonrası daireye giren TEM ekipleri, evde düzenekle kurulmuş bomba, el bombaları ve çeşitli silahlar buldu. Olay yerine Bomba İnceleme ve İmha Şube ile Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri gelerek çalışma başlattı. Polis ekiplerinin aynı terör örgüte yönelik başka hücre evlerine de baskın yaptığı, operasyonun devam ettiği öğrenildi.

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ZİYARET
Olayın ardından İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gelerek yaralı iki polisi ziyaret etti ve durumları hakkında bilgi aldı. çalışkan hastane çıkışında ise basın mensuplarına açıklama yapmadı.

2 TERÖRİSTİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ EVDE İNCELEME TAMAMLANDI
Gaziosmanpaşa'da 2 teröristin ölü olarak ele geçirildiği hücre evinde polis incelemelerini tamamladı.
Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi 1149 Sokak'taki apartman dairesinde saat 02.30 sıralarında polisin yaptığı operasyonla 2 kadın teröristin ölü olarak ele geçirilmesinin ardından polis o evde incelemelerini tamamladı. Olay yeri inceleme ekipleri hücre evindeki delilleri topladı. Operasyon nedeniyle olay yerine çıkan sokaklar polis tarafından geçişlere kapatılmıştı. Saat 08:00 sıralarında tamamlanan incelemeden sonra polis ekipleri yolu açtı. Hücre evi olarak kullanılan daire mühürlenirken, kapı önündeki kan izleri dikkat çekti. Olayın meydana geldiği sokakta oturan mahalle sakinleri, gece peş peşe silah sesleri duyduklarını ve çatışmanın çıktığını öğrendiklerini söyledi. Bazı mahalle sakinleri çatışmanın meydana geldiği dairede oturanların yeni taşındığını söyledi.