Hükümet, Laik hukuk devletini unuttu Diyanet fetvasını savundu

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ‘Diyanet’in fetva verirken uygulayacağı tek kanun Allah’ın kanunlarıdır’ dedi. Öte yandan Diyanet'le ilgili haberi yapan Sözcü gazetesi hakkında soruşturma başlatıldı.

04 Ocak 2018 Perşembe, 13:01
Abone Ol google-news

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 yaşındaki kız çocuklarının hamile kalabileceğine ilişkin yayınını savunurken, laikliği ve hukuk devletini unuttu. Bozdağ, “Diyanet’in uygulayacağı tek kanun var fetva verirken, Allah’ın kanunlarıdır” dedi.

Diyanet: 9 yaşına giren kız evlenebilir, gebe kalabilir 

"DİYANET GÜVEN MÜESSESESİ"

“Diyanet dini konularda vatandaş tarafından başvurulan bir güven müessesi" olduğunu savunan Bozdağ, " Şimdi o güven duygusunu, Diyanete bakışı olumsuz etkilemek ve onu yok etmek istiyorlar. Yani Diyanete düşmanlıkların sebebini ben oraya bağlıyorum. Diyanet İslam ile ilgili konuşuyor,İslam’a ait konularda fetva veriyor, yorum yapıyor. Değerlendirme yapıyor. Şimdi insanlar aynı konuda farklı düşünebilir. Diyelim ki faiz konusunda Diyanet neye bakacak; Kur’an a bakacak. Piyango konusunda neye bakacak. Kur’an a bakacak. Şimdi diyor ki; vay böyle bir fetva nasıl verilir. Kardeşim Diyanetten bugünkü kanunlara göre fetva mı istiyorsun. Yoksa İslam’a göre mi fetva istiyorsun. Bir yandan fetva soruyor, bir yandan kanunlara uygun niye fetva vermiyor diyor. Diyanetin uyacağı tek kanun var, O da Allah’ın kanunudur fetva verirken. Ona uygun fetva veriyor” dedi.

"BİRAZ DA HÜKÜMETİ YIPRATMAK ÇİN YAPIYORLAR"

Bozdağ şunları söyledi:

“Ama öte yandan bu eleştirenler hem soruyorlar hem de bu eleştiriyi yapıyorlar. Maalesef çok gayri ahlaki bir şekilde bunu yapıyorlar. Biraz da hükümeti yıpratmak için bunu yapıyorlar. Sanki hükümet küçük yaşta evlilikleri teşvik eden bir politika uyguluyormuş gibi bunu yapıyorlar. Hâlbuki; zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran hükümet bizim hükümetimizdir. Bu bunun önündeki engellerden bir tanesi. Bütün illere üniversiteleri taşıyan, kız çocuklarımızın neredeyse tamamının üniversiteye gitmesinin önünü açan yine bizim hükümetimizdir. Kadın istihdamında en büyük artışı yapan ve bunlardan istihdama katılanların rahatça çalışabilmeleri için onlar lehine en büyük pozitif ayrımcılıkları getiren yine bizim hükümetimizdir. Diyanet İşleri Başkanlığı da çocukların küçük yaşta evlenmesine karşı olduğunu defalarca açıklamıştır. Hem de defalarca.” 

SÖZCÜ HAKKINDA SORUŞTURMA

Bozdağ, Diyanet’in haberi yapan Sözcü Gazetesi ile ilgili gerekli işlemleri başlattığını da söyledi.

HAKAN ATİLLA KARARI

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından, "Zarrab Davası;Türkiye'de ve ABD'de FETÖ ve CIA/FBI/ABD yargısı işbirliğinin de somut ispatıdır. Türkiye,FETÖ dahil hiç bir terör örgütüne boyun eğmediği gibi terör örgütlerinin yularını elinde tutan güçlere de boyun eğmemiştir. Bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Türkiye, tam egemen ve tam bağımsız bir ülkedir. Başka bir ülke, Türkiye'yi ve Türkiye'nin kurumlarını yargılayamaz. Bu karar,uluslararası hukuka da aykırıdır." açıklamasında bulundu.

Bekir Bozdağ'ın açıklaması şöyle; "Zarrab Davası,siyasi bir kumpas davadır. Zarrab Davası’nda hukuk,mahkeme ve muhakeme,siyasi bir yarar için göstere göstere kullanılmıştır. Bu davada karar,soruşturmadan önce verilmiş;soruşturma/yargılama süreci,verilmiş kararın ilanı için sadece zorunlu usulün tamamlanmasıdır. Bu nedenle ABD’de görülen Zarrab Davası’nda jürinin kararı, bizim için süpriz veya şaşırtıcı bir gelişme değildir. Jürinin Mehmet Hakan Atilla’yı suçlu bulması ve bilahare mahkemenin vereceği karar, Türkiye açısından hukuki bir değer ifade etmez. )Zarrab Davası;Türkiye’de ve ABD’de FETÖ ve CIA/FBI/ABD yargısı işbirliğinin de somut ispatıdır. Türkiye,FETÖ dahil hiç bir terör örgütüne boyun eğmediği gibi terör örgütlerinin yularını elinde tutan güçlere de boyun eğmemiştir. Bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Türkiye, tam egemen ve tam bağımsız bir ülkedir. Başka bir ülke, Türkiye’yi ve Türkiye’nin kurumlarını yargılayamaz. Bu karar,uluslararası hukuka da aykırıdır." 

Diyanet, ''Dini Kavramlar Sözlüğü' sayfasını kapattı

Diyanet'ten geri adım: Kız çocuklarının en evlenme yaşı az 17 yaşında olmalı

Kadınlardan Diyanet İşleri Başkanlığı'na tepki

Son 10 yılda Diyanet'in tartışma yaratan fetva ve açıklamaları

CHP'den Diyanet hakkında suç duyurusu

'9 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir' diyen Diyanet'e tepki gösteren kadınlara polis müdahalesi

CHP'li Tanrıkulu: Diyanet hakkında soruşturma başlatılacak mı?