Hürmüz’e çifte yığınak

Batı ülkeleri, Basra Körfezi’nde gemi seferlerinin güvenliği için uluslararası devriyeyi gündeme aldı.

25 Temmuz 2019 Perşembe, 20:48
Abone Ol google-news

ABD Savunma Bakanlığı Basra Körfezi’ne gönderilen savaş gemilerinin fotoğraflarını paylaştı.

Ortadoğu’da petrol ticareti üzerinde hâkimiyet kurma mücadelesinin merkez üssü konumundaki Hürmüz Boğazı’nda askeri önlemler artıyor. ABD ve İngiltere, “İran tehdidini” gerekçe göstererek bölgede bulunan gemilerinin donanmaları tarafından korunacağını duyurdu.
ABD Savunma Bakanı Mark Esper önceki gece yaptığı açıklamada, “İran’ın bölgedeki gemilere el koymasını” gerekçe göstererek “Amerikan bayraklı gemilere ABD donanmasının eşlik edeceğini” bildirdi. ABD’de Başkan Donald Trump yönetiminin İran’la yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan (JCPOA) tek taraflı olarak çekilmesi ve bu ülkeye yaptırımlar uygulamaya başlamasının ardından yükselen tansiyonda, karşılıklı askeri hamleler üst üste gelmişti. ABD, müttefikleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne karşı “İran’ın saldırgan hamlelerde bulunduğu” iddiasıyla bölgedeki askeri varlığını artırmıştı.
Esper’inkine benzer bir açıklama da İngiliz Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık açıklamasında, Kraliyet Donanması’nın Hürmüz Boğazı’ndaki İngiliz bandıralı gemilere eşlik edeceği belirtildi.

Gözler Londra’da
İngiltere bu ay başında Suriye yaptırımlarını gerekçe göstererek Cebelitarık’ta bir İran petrol tankerine el koymuştu. İran ise geçen hafta Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz gemisini alıkoymuştu.
Bölgede gemi seferlerinin güvenliği için uluslararası devriye çalışmaları ise sürüyor. Konuyla ilgili hem ABD hem de Avrupa Birliği hazırlık yaparkan İngiltere’de yeni kurulan Boris Johnson hükümetinin hangi tarafla ortak hareket edeceği netlik kazanmadı. ABD Savunma Bakanı Esper ise Avrupa’nın girişiminin kendilerininki için tamamlayıcı nitelikte olduğunu söyledi.
Tahran cephesindense ABD ve İngiltere’ye yönelik sert açıklamalara yenisi eklendi. İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in Güvenlik Danışmanı Hüseyin Dehgan, iki ülkeyi olası bir savaş senaryosuna ilişkin uyardı. İngiltere’nin Hürmüz Boğazı için sunduğu devriye teklifinin Londra için öngörülmeyen sonuçlar doğuracağını belirten Dehgan, “Hürmüz ya herkes için güvenli bir geçiş yeri olur ya da kimse için olmaz” dedi.