İddianamenin 22 sayfası akademik makaleden

Savcı 22 sayfalık akademik makaleyi Faruk Turinay’ın yazısından kopyalamış

28 Ocak 2016 Perşembe, 21:24
Abone Ol google-news

Adana’da Ocak 2014’te durdurulan ve mühimmat taşıdığı ortaya çıkan MİT TIR’ları ile ilgili haberlerinden dolayı tutuklanan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcimiz Erdem Gül hakkındaki soruşturmayı yürüten Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ın iddianamedeki 22 sayfayı akademik bir makaleden birebir kopyaladığı ortaya çıktı. Makalenin sahibi Galatasaray Üniversitesi Kamu Hukuku bölümü Araştırma Görevlisi Faruk Turinay, “Makalemin bütünüyle yazılma amacına aykırı olarak iddianameyi uzun ve kalın göstermek amacıyla yapılmış sanırım” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan Dündar ve Gül hakkında 2 ayın sonunda 473 sayfalık iddianame hazırlayarak mahkemeye göndermişti. Fidan 473 sayfalık iddianamesinde uzun uzun terör kavramının tarihçesine, ceza hukukundaki yerine değinmişti.

TBB dergisinde var

Oda TV’den Barış Pehlivan’ın haberine göre Fidan, bu kısmı Galatasaray Üniversitesi Kamu Hukuku bölümü Araştırma Görevlisi Faruk Turinay’ın 2015’te Türkiye Barolar Birliği’nin dergisinde yayımlanan “Ceza hukukunda terör örgütü kavramı” başlıklı akademik makalesinden kopyaladığı ortaya çıktı. Başsavcı Vekili Fidan, iddianamede 22 sayfa tutan bu bölümü makaledeki ara başlıklardan noktalama işaretlerine kadar birebir kopyaladı.

Keşke atıf yapsaydı...

Galatasaray Üniversitesi Kamu Hukuku Doktora Programı Öğrencisi Faruk Turinay, ceza hukukçusu olduğunu belirterek, iddianamelerin suçlamalarla ilgili somut delillerin değerlendirildiği metinler olduğunu kaydetti. Turinay, söz konusu makalede terör örgütü kavramının ele alındığını anımsatarak, “Tarafıma ve makaleye atıf yapılmaksızın iddianamenin içinde yer verilmesini etik bulmuyorum. Bu çerçevede böyle uzun uzun yararlanılacak ise kaynak gösterilerek atıf yapılmalıydı” dedi. Turinay, Dündar ve Gül’le ilgili iddianamede makalesinin kullanılmasına üzüldüğünü ve şaşırdığını ifade ederek, “Savcı benim yazdığım, birkaç ayıma malolan makalemi usulsüzce alıyor. Makalemin bütünüyle yazılma amacına aykırı olarak iddianameyi uzun ve kalın göstermek amacıyla yapılmış sanırım. Bir iddianame bin sayfa da olabilir. Bir metin ne kadar net ve öz ise o kadar anlaşılır olur” diye konuştu.