İdil'de sekiz okul ve bir yurda PKK saldırısı: Okullar boşaltıldı

ŞIRNAK'ın İdil İlçesi'nde bu gün sabah saatlerinde 8 okul ve 1 öğrenci yurduna PKK'liler tarafından, ses bombalı, havai fişekli ve molotof kokteylli saldırı düzenlendi. PKK'lilerin ateşe vererek yakmak istediği okullardaki öğretmen ve öğrenciler büyük panik yaşarken, okullar güvenlik nedeniyle boşaltıldı.

Yayınlanma: 14.01.2016 - 15:05
Abone Ol google-news


İdil İlçesi'nde bugün sabah saatlerinde okula giden öğrenci ve öğretmenler, PKK'lilerin ve okullara düzenlediği molotoflu saldırılarla büyük tehlike yaşadı. Turgut Özal, Yeni ve Yukarı olmak üzere 3 mahallede bulunan İdil Anadolu Lisesi, İdil Çok Programlı Anadolu Lisesi, İdil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bener Cordan İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Veysel Karani Ortaokulu, Anafartalar İlkokulu ve Anadolu Lisesi Öğrenci Yurdu'na PKK'lılar tarafından molotof kokteylli, havai fişek ve ses bombaları ile saldırı düzenlendi.

Cizre ve Silopi'de yasağın başladığı 14 Aralık tarihinden sonra PKK'nin gençlik yapılanması YDG-H'nin boykot baskısı ve tehditleri nedeniyle eğitim sadece, güvenlik mahallelerde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlk ve Orta Okulu ile İmam Hatip Orta Okulu ve İdil Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde eğitim devam ediyordu.

YDG-H'nin boykot kararı üzerine bir ayı aşkın süredir eğitimlerin yapılmadığı 8 okulda okuyan öğrenci velilerine geçtiğimiz hafta sonu okul yöneticilerinin cep telefonu ile gönderdiği mesajla, sınavların yapılması için öğrencilerin okula gelmesini istedi. Pazartesi gününden itibaren bugün saldırıya uğrayan 8 okul öğrencileri de okula gelerek sınavlara girdi.

Bugün sabah saatlerinde okula giden öğrenciler ve öğretmenler dersteyden, PKK'lilerin ses bombalı, havai fişekli ve molotof kokteylli saldırısına uğradı. Öğrenciler sınıflarında ders görürken meydana gelen patlamalarda, öğrenciler ve öğretmenler büyük tehlike atlattı. Öğretmenlerin kontrolünde sınıflardan çıkan öğrenciler, çığlıklar içerisinde okulu terketmeye çalıştı.

Polisin bazı okullara müdahale etmesiyle birlikte öğrenciler okullardan tahliye edilirken, hendek ve barikatların bulunduğu Turgut Özal ve Yeni Mahalledeki okullardaki öğrenciler, velileri tarafından alınarak eve götürüldü.

Saldırılarda Atatürk İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi Öğrenci yurduna atılan molotoflardan dolayı okul ve yurtta kısmi hasar meydana geldiği görüldü.


En Çok Okunan Haberler